İLK UÇAK ARALIK’TA İNECEK

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatı hakkında Vali Kenan Çiftçiİ’ye bilgi veren Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, Ordu-Giresun Havalimanı altyapı işinin 2011 yılında 144 milyon TL’ye ihale edildiğini, 22 Temmuz 2011 tarihinde düzenlenen törenle temelinin atıldığını ve fiili çalışmalara 2012 yılı başlarında başlandığını söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında bugüne kadar 4.540 metrelik dış koruyucu mendireğin 3.080 metrelik kısmı, 2.728 metrelik iç koruyucu mendireğin 949 metrelik kısmı, 3.000 metrelik pist dolgusunun 1.330 metrelik kısmının tamamlandığını ifade eden Yemen Bayrak, havalimanı inşaatında titiz bir çalışmanın yürütüldüğünü kaydetti.

Havalimanı pist dolgu alanında çökmeyi önlemek için elekten geçmiş ve en büyüğü 1 kg ağırlığında olan dolgu malzemesi kullanıldığını belirten Yemen Bayrak, pist dolgusunda Ulaştırma Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca sıkıştırma testlerinin periyodik olarak yapıldığını söyledi.

Havalimanı inşaatında, pist, apron ve taksirut alanlarının ışıklandırma sistemleri için kablolama çalışmalarına başlandığını da ifade eden Yemen Bayrak, havalimanı inşaatının üstyapı işleri için projede değişikliğe gidildiğini ve bürokratik prosedürlerin tamamlanmasının ardında ihaleye çıkılacağını belirtti.

Havalimanı inşaatının pist dolgusu üzerinde bugün itibariyle 3 aşamadan oluşan bitümlü asfalt kaplama çalışmalarına başladıklarını belirten Proje Şefi Ömer Işık, 2012 yılı kasım ayı sonuna kadar pistin dolgu ve asfalt kaplama işlemini bitirmeyi planladıklarını söyledi. Işık, havalimanı inşaatının batı istikametindeki 600 metrelik yaklaşık ışıkları dolgu çalışmalarının 15 gün içinde tamamlanacağını ifade ederek, havalimanı inşaatının birçok noktasında çalışmalar yürütüldüğünü ve havalimanı inşaatının planlanan sürede tamamlanacağını sözlerine ekledi.

“Pist, Aralık Ayında Uçak İnecek Hale Gelecek”
Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan ve Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak ile Şantiye Şefi Ömer Işık’tan bilgiler alan Vali Kenan Çiftçi, havalimanı inşaatı ile ilgili duygu ve düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı. Vali Kenan Çiftçi, incelemelerini takip eden basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında, şu anki haliyle çalışmalar güzel gidiyor. İnşallah en kısa sürede biter. Bugün de pist dolgu alanında sıcak asfaltı dökülüyor. Yüklenici firma yetkililerinin ifadesine göre, havalimanı pisti aralık ayında uçak inecek hale gelecek” dedi.

“Açılışta Sevinç Gözyaşları Dökeceğiz”
Ordu ve Giresun’un böyle bir havalimanına ihtiyacı olduğunu belirten Vali Kenan Çiftçi, ”Kütahya’daki havalimanı bittiğinde sevinç gözyaşları dökmüştük. İnşallah bütün Ordu ve Giresun’da yaşayan vatandaşlarımızla birlikte bu havalimanının açılışında da sevinç gözyaşları dökeceğiz” şeklinde konuştu.

“Havaalanıyla Birlikte Turizmde Patlama olacak”
Ordu-Giresun Havalimanının tamamlanmasıyla birlikte bölgede turizmde patlama olacağına dikkat çeken Vali Kenan Çiftçi, ”Turizmde şu var: Uçaktan indikten sonra turisti yarım saat taşıyabilirsiniz. Onun ötesinde turist çok fazla rahatsız olur, gitmek istemez. Burada bizim bir sürü yaylamız, sahilimiz, kentimiz, güzelliklerimiz var. Açıkçası böyle bir havalimanı hem Ordu’nun, hem Giresun’un turizminde patlama yapacak, her iki ilin kaderini değiştirecektir” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>