BİLGİSAYARDAN İSTİSMAR ÇIKTI

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi, Gölköy’de karısıyla birlikte 11 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle nitelikli cinsel istismar suçundan hapis cezasına çarptırılan T.A. ile eşi S.A. hakkında verilen kararı bozdu. Yeniden hâkim karşısına çıkan sanıklardan S.A. için Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan akıl sağlığı raporu istenildi.
Olay, 23 Temmuz 2015 tarihinde Gölköy ilçesinde meydana geldi. Alınan bilgilere göre; olayın yaşandığı tarihte 11 yaşında olan A.A., kendisinden 1 yaş küçük olan arkadaşı S.A.’nın amcasının evine gitti. Yüksek gerilim hatları işinde çalışan amcası T.A.’nın (37), il dışına çıktığı sırada evde yalnız kalan S.A.’nın yengesi 41 yaşındaki S.A. ile birlikte kalan A.A., geceyi burada geçirdi. Gece A.A., S.A. ve arkadaşının yengesi S.A. ile selfie (özçekim/ fotoğraf) çekildi. Ardından A.A., S.A. ve yenge S.A., birbirlerinin çıplak fotoğraflarını çekerek, porno grafik film izledi. Çekilen fotoğrafları sileceğini söyleyen ancak silmeyen yenge S.A.’nın telefonundaki kayıtlı olan fotoğraflar kim tarafından aktarıldığı netleşmeyen bilgisayara yüklendi.

İSTİSMAR BİLGİSAYARCIDA ORTAYA ÇIKTI

27 Ekim 2016 tarihinde Gölköy ilçe merkezinde bulunan O.B. isimli işyerine tamir edilmek ve format atılmadan önce yedekleme yapılması amacıyla bırakılan dizüstü bilgisayar içerisinde çocuklara ait olduğu anlaşılan müstehcen fotoğrafları bulundu. Yapılan ihbar üzerine müstehcenlik suçuna ilişkin soruşturma ile birlikte haricen işlendiği tespit edilen çocuğun cinsel istismarına yönelik soruşturma başlatıldı. Bunun üzerine bilgisayara el koyan güvenlik güçleri, olayın şüphelileri T.A. ile eşi S.A.’yı gözaltına aldı. Müstehcenlik suçundan 28.10.2016 tarihinde tutuklanan şüpheliler, 57 gün sonra 23.12.2016 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Bu sırada mahkeme heyeti el konulan dizüstü bilgisayarı incelenmesi üzerine Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderdi.

BİLGİSAYARDAN TECAVÜZ GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI

Gölköy Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 26.08.2017 tarihinde Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilen ve müstehcenlik suçundan yürütülen soruşturma kapsamında dizüstü bilgisayarın içerisinden kan donduran görüntüler çıktı. Kriminal ekipleri bilgisayar üzerinde yaptığı incelemede 11 yaşındaki A.A.’nı tecavüze uğradığı görüntüleri tespit etti. Bunun üzerine Gölköy Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderilen yazıda; T.A.’nın eşi S.A.’nın yardımıyla 11 yaşındaki A.A.’ya tecavüz ettiğini belirtti. Gölköy Sulh Ceza Hâkimliği yazı ile birlikte soruşturmanın genişletilmesi kararını verdi.

GÖZLATINA ALINIP TUTUKLANDILAR

Bunun üzerine 25 Eylül 2017 tarihinde yeniden gözaltına alınan T.A. ile eşi S.A., 26 Eylül 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından müstehcenlik, kişi hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğun cinsel istismarı suçundan tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. 11 yaşındaki mağdur A.A., Gölköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede ise, T.A. ile eşi S.A.’nın kendisini tehdit ederek, defalarca cinsel ilişkiye girmeye zorladığını söyledi.

Öte yandan T.A.’nın, kendisine ait sosyal medya hesabından yaparak, küçük kız çocuğunu tehdit ettiği dikkat çekmişti.

HAPİS CEZASINA ÇARTIRILMIŞLARDI

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen dosya kapsamında T.A. ile S.A., hapis cezasına çarptırılmıştı. S.A., duruşma sırasında akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiasında bulunmuştu. Bunun üzerine mahkeme heyeti S.A.’yı akıl sağlığı raporu alınması için Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi’ne gönderdi. Burada hazırlanan raporda S.A.’nın akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edildi. Bunun üzerine S.A., avukatı aracılığıyla bir üst mahkemeye itiraz etti. Yapılan değerlendirilmenin ardından Samsun Bölge Adliye Mahkemesi, akıl sağlığı raporunun Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan alınmasına ve Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bozarak davanın yeniden görülmesine karar verdi.

DAVA YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Perşembe günü Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava yeniden görülmeye başlandı. Davaya T.A. ile S.A., Efirli Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, taraf avukatları da mahkeme salonunda hazır bulundu. Görülen davada mahkeme başkanı T.A. ile eşi S.A.’ya, ‘Söylemek istediğiniz bir şey var mı?’ dedi.

SUÇUNU KABUL ETTİ

T.A., suçu işlediğini kabul ederek, “Ben bu suçları uyuşturucunun etkisiyle işlediğimi kabul ediyorum” dedi.

S.A. ise, akıl sağlığının yerinde olmadığını yineleyerek, üzerine atılı suçları kabul etmedi.

İSTANBUL’DAN RAPOR GELECEK

Taraf avukatlarının da dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti davayı İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek olan rapor nedeniyle ileriki bir tarihe erteledi.

Kaynak: Orduolay.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>