TİMUR VE CENGİZHAN’DA KALDIRILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirilen Ertuğrul Gazi büstünün ardından tepki çeken Cengiz Han ve Timur’un büstlerini de kaldırdı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi, sanatçı Ömer Gençtürk’ün yaptığı aralarında Ertuğrul Gazi, Osman Bey, Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk büyüklerinin ve sanatçılarının yer aldığı 20 büstü 4 Haziran’da kentin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirmişti. Büstlerin yerleştirilmesinin ardından kamuoyunda Ertuğrul Gazi’ye ait büstün ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde oynayan oyuncu Engin Altan Düzyatan’ı anımsattığı için tepki çekmişti. Bunun üzerine büst, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla büstler, önceki gün bulunduğu yerden kaldırılmıştı.

Cengiz Han ve Timur büstü de kaldırıldı

Ertuğrul Gazi’nin büstünün kaldırılmasının ardından yine meydanda bulunan Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengin Han ile Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un büstüne de tepki geldi. MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cengiz Han’ın tarihte Müslümanları katlettiğini ve bu nedenle büstünün konulmasının yanlış olduğu ifade etti.

Milletvekili Enginyurt, “Ordu’da Türk büyükleri anma projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Moğol İmparatoru, Müslümanlara en büyük katliamı yapan, Bağdat kütüphanelerini yakan Cengiz Han heykelini de meydana koymuş. Cengiz Han, ne zaman Türk büyüğü oldu? Heykel fikrini kafanıza kim koydu? Büyük projeler bunlar mı oluyor?” ifadelerini kullandı.

Daha sonra gelen tepkiler üzerine Cengiz Han ve Timur’un büstü de konulduğu yerden kaldırıldı. Meydandaki büst sayısı 17’ye düştü.

FATURA ONLARA KESİLDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde (OBB) büst olayından dolayı ihmalleri görülen Kültür Daire Başkanı Zabit Yön ve Şube Müdürü Abdullah Özkan görevden alındı. Görevden alınan Zabit Yön’ün yerine atama yapılıncaya kadar geçici olarak Basın Daire Başkanı Ahmet Coşkun Çağlıyan, Abdullah Özkan’ın yerine Basın Şube Müdürü Cihat Albayrak vekalet edecek.

Belediyeden “büst” açıklaması

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tartışma yaratan büstlerle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi” kapsamında yaptırdıkları büstlerden “Ertuğrul Gazi” büstünün, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek tasvir edilmesinin kendilerini de rahatsız ettiği belirtildi. Aynı gün söz konusu büstün kaldırıldığına işaret edilen açıklamada, “Gösterilen hassasiyetten dolayı tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Çalışma kapsamında büstleri yapılan isimler şöyle:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Abdülhamit, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Osman Bey, Alparslan, Oğuzhan, Metehan, Cengizhan, Atilla, Ertuğrul Gazi, Alaaddin Keykubat, Şeyh Şamil, Dede Korkut, Mimar Sinan, Yunus Emre, Timur, Ahmet Yesevi, Mehmet Akif Ersoy, İbni Sina.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>