FINDIK 21 LİRA’YI GÖRDÜ

TZOB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatlarının 21 TL’den işlem gördüğünü belirterek, “Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz” dedi.
Sezonu 14 liradan başlayan fındık fiyatları şaha kalktı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 16 liradan alımı yapılan levant kalite fındık, dün itibariyle serbest piyasada 21 lirayı gördü. 2014 yılında yaşan don afetinin ardından ilk kez tekrar 20 liranın üzerine çıkan fındık fiyatı, üreticilerin de yüzünü güldürdü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının bundan sonraki süreçte 20 liranın altına düşmesini beklemediklerini kaydederek, önümüzdeki fındık sezonu için umutlu olduklarını söyledi.

ELİNDE ÇOK AZ MİKTARDA FINDIK OLAN ÜRETİCİ VAR

Üreticilerin büyük bir kısmının fındığını sattığını ifade eden Soydan, “31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımlarını durdurdu. Zaten uzun zamandır fındık fiyatları TMO üzerinde seyrediyordu. Bugün serbest piyasada oluşan fiyatlar ise TMO’nun fiyatının çok üstünde. Fakat üreticilerin büyük bir kesimi piyasaya fındıklarını indirdi. Çok az bir miktarda olan üreticilerimizin elinde fındık var. Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Bugünkü fiyatlara baktığımızda elinde fındık olan üreticilerimiz fındıklarını bu fiyatlardan değerlendirebilir. Fakat ‘biraz daha fındık fiyatı çıksın, ben bekleyeceğim’ diyen üreticilerimiz için de bizler bugün umutluyuz” diye konuştu.

FINDIK İSTİKRARI YAKALADI

Soydan, fındık fiyatında devlet müdahalesiyle birlikte istikrar oluştuğunu belirterek, “Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz. Çünkü devlet müdahalesiyle birlikte fındık piyasası artık istikrarlı bir hale gelmiştir. Baktığımız zamanda ihracat rakamlarımız da rahat bir şekilde önemli derecede bir rekor kırmıştır. Yurtdışına 640 bin ton kabuklu fındık ihracatı yapılmıştır. Hem ihracatımız hem de fındık fiyatlarının iyi olması üreticileri de bahçeye sokmuştur. Bu da fındıkta gelecek açısından verim ve kaliteye yansıyacaktır. Üretici, sektör, bölge ve ülkemiz artık kaybetmeyecek. Herkes kazanacak. Bugünkü fiyatlar önümüzdeki sezonun da artık istikrarlı geçeceğinin habercisidir” şeklinde konuştu.

DEVLET ÜRETİCİNİN ÜZERİNDEN ELİNİ ÇEKMEMELİ

Önümüzdeki sezon fındık fiyatlarının üreticinin hak etmediği düzeyde olması halinde TMO’nun sezon öncesinde alım fiyatını açıklaması gerektiğine dikkat çeken Soydan, şöyle konuştu: “Eğer üreticinin hak ettiği rakamlar, maliyet, rekolte serbest piyasada bir fiyat oluşturmuyorsa TMO, 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da anında müdahale etmelidir. Bu süreci önümüzdeki günler gösterecek. Zamanı geldiğinde o günkü oluşacak fiyatlara bakılır, gerçekten üreticinin hak etmediği rakamlar oluşacaksa devlet hasattan önce alım kararıyla birlikte fındık fiyatını açıklamalıdır. Bunu da açıklayacağını görebiliyoruz.”

ÇİN’E YAPILAN İHRACAT SEVİNDİRDİ

Fındık ihracatının rekor kırmasına da değinen Soydan, “Ülkemiz 100’ün üzerinde ülkeye fındık ihracatı gerçekleştiriyor. Fakat bu ülkeler içerisinde Çin pazarı oldukça önemlidir. Aslında tüm dünyanın gözü Çin’de. Çünkü yüksek bir nüfusa sahip olan bir ülke. Fındığı çok fazla tanımayan bir ülke ancak son yıllarda Türk fındığını tüketmeye yöneldiler. Bu sene de rekor düzeyde Çin’e fındık ihracatı yaptık. Biz Çin gibi ülkelerin Türk fındığına talep etmesi bizim için çok önemlidir. Eğer fındığımız orada çok daha iyi tanıtılırsa, tüketimi arttırılacaktır. İnşallah bundan sonra Türk fındığının tanıtımı Çin gibi olan ülkelerde de yapılır ve fındığımızı farklı pazarlara sunarız. Böylelikle üreticilerimiz de hiçbir zaman yüksek rekolteden endişe duymaz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>