ŞENER’DEN FINDIK ÜRETİCİSİNE MÜJDE

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici destek ödemeleri Haziran ayının ilk haftasından itibaren gerçekleşeceğini söyledi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” kapsamında üretici 3 yıl boyunca desteklenmeye devam edecek.

 

Alan bazlı destek ödemeleri ile bilgi veren Şener, “Fındık üreticilerimize destek ödemeleri Haziran ayının ilk haftasından itibaren yapmaya başlanacak. Türkiye genelinde bulunan üreticimize 710 Milyon lira ödeme yapılacak. Ordu ekonomisinin tamamına yaklaşık olarak 240 Milyon lira bir ödeme gerçekleşecek. Ordu ekonomisine bu para büyük bir enerji sağlayacaktır. Fındık sezonuna girmeden önce üreticilerimize büyük bir katkı sağlayarak huzurlu şekilde fındıklarını toplamalarını istiyoruz.”dedi.

 

Fındık üreticilerine desteğin 3 yıl boyunca katlanarak süreceğini ifade eden Şener, “Fındık üreticilerimize bu yıl için dekar başına 150 TL, 2013 yılı ürünü için 160 TL ve 2014 yılı ürünü için 170 TL alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.   Üreticilerimizi bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Hükümetimiz fındık üreticimizin yanındadır.”diye konuştu.

 

SON 3 YILDA DESTEK KATLANARAK YÜKSELDİ

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre son 3 yılda Ordu fındık üreticisine 720 Milyon lira ödeme yapıldı. 2010 yılında 95 bin 671 üreticiye 234 milyon lira, 2011 yılında 105 bin 710 üreticiye 246 bin 601 lira, 2012 yılında ise 112 bin 60 üreticiye 240 milyon lira destek ödemesi gerçekleşti.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>