TMO RANDEVU VE ÖDEMEYİ ÖNE ÇEKMELİ

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada 14 lira 50 kuruşa kadar gerileyen fındık fiyatlarına karşı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) tedbir alması gerektiğini belirterek, “TMO’nun üreticiye daha fazla randevu vermeli ve ödeme gününü 20 günden 5 ila 10 güne kadar düşürmelidir” dedi.

TMO EK TEDBİRLER ALMALI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, sezona 16 liradan fındık alarak başlayan serbest piyasada fındık fiyatlarının 14 lira 50 kuruşa kadar gerilemesini değerlendirdi. Soydan, serbest piyasadaki sert düşüş karşısında TMO’nun randevu ve ödeme takviminde iyileştirme yapması gerektiğini söyledi. Bu durum karşısında üreticinin ihtiyacı kadar pazara ürün getirmesi ve kesinlikle emanete fındık bırakmaması gerektiğini ifade eden Soydan, “TMO, serbest piyasa karşısında ek tedbir almalıdır. Böylece serbest piyasanın acımasızlığına üretici bırakılmamış ve mağdur olmamış olur” diye konuştu.

ÖNERİLERİMİZİ YİNELEYECEĞİZ

TMO ile düzenli olarak irtibat halinde olduklarını aktaran Soydan, Soydan, “Şu ana kadar TMO’ya fındık vermek isteyen üretici sayısında bir yoğunluk yoktu. Dileyen üretici randevu alıp fındığını verebiliyordu. Ancak bundan sonra bir yoğunluk olacaktır. Çünkü 50 randıman fındıkta serbest piyasa ile TMO arasında 2 TL’lik bir fark oluştu. Bu bir tonda 2 bin TL anlamına geliyor. Bu durumda üretici TMO’ya yönelecektir. Bu yoğunluğa göre TMO’nun görevli sayısını artırarak üreticiye randevu vermesinde fayda var. Ayrıca ödeme günün de 21 günden daha öne çekebilir. Önerilerimizi tekrar yineleyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>