SİLÜETİ BOZAN BİNALAR YIKILACAK

Ordu’da kıyı şeridi boyunca kent silüetini bozan, görüntü kirliliği oluşturan çok katlı yapılar, imar tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi. Yörenin doğal güzelliklerine gölge düşüren, Karadeniz’in kıyısına hançer gibi saplanan çok katlı binalar, insan hayatı için de tehdit oluşturuyor.

Çok katlı yapıların, yörenin yeşil bitki örtüsü ile Karadeniz arasına set oluşturmasına, yöre halkının tepkisi büyüyor. Sivil toplum kuruluşları ve çevre kuruluşları tarafından da Karadeniz kıyılarında imarsız, çok katlı ve sahil şeridini bozan yapıların inşa edilmesine tepki gösteriliyor. Doğal dokuyu bozan kaçak ve çarpık yapılaşmanın yanı sıra çok katlı yapılara verilen imar izinleri de tartışılıyor. Sahil şeridinde yükselen inşaatlar, artan tepkilerle Karadeniz’de kıyısı bulunan illerin belediye encümenlerince masaya yatırıldı.

ORDU’DA 17 KATLI GÖKDELENLER YÜKSELİYOR

Bu konudaki çalışmalar sürdürülürken, Ordu’nun Kirazlimanı Mahallesi kıyı şeridinde, 3 blok halinde yükselen, 17′şer katlı gökdelen inşaatına gözler çevrildi. Geçen yılın Mayıs ayında, dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan belediye arsasını alan yapı şirketine, 3 blok halinde 17′şer katlı ve 280 daireli bina için ruhsat verildi. Yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında yükselen inşaatta, 12′nci kata kadar ulaşıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nce kent siluetini bozan yapılarla ilgili çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezindeki çok katlı binalar, havadan drone ile görüntülenirken, binalarla ilgili düzenleme yapılacağı öğrenildi.

Ordu’da, geçmiş yıllarda, sahil şeridi boyunca kıyı kenar çizgisi içinde kalan çok sayıda bina, mahkeme kararıyla belediye tarafından yıkılmıştı.

GÜLER AÇIKLAMA YAPTI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, çok katlı yapı tartışmaları ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Kıyılar ve sahil şeridini, kamunun yararına sunarak Ordu’yu bir turizm merkezi ve Orduluların mutlu yaşadıkları bir şehre dönüştüreceklerini belirten Güler, açıkalmasında şu ifadelere yer verdi: “Anayasa’nın 43. maddesi kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu, denizlerden ve sahil şeritlerinden öncelikle kamunun yararlanacağını açıkça düzenlemiştir. Karadeniz’in en güzel sahil şeridine sahip olan Ordu’da kıyı kesimlerinde mimari kirliliğe izin vermeyeceğiz. Halkın yararlanacağı şekilde her türlü tedbiri alacağız. Kıyıları ve sahil şeridini halkın yararına sunacağız. Ülkemizin en güzel ve denize en uzun kıyısı bulunan şehirlerinden biri olan Ordu’ya başkan adayı olurken her faaliyetimizde kamunun yararını üstün tutacağımıza, yaptığımız her faaliyetin halkla birlikte ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirileceğine söz verdim. Bu ilkeler aynı zamanda şerefle temsil ettiğim partimizin de temel ilkeleridir. Milletimize verdiğimiz sözün her daim arkasında olarak, Ordu ve kıymetli hemşerilerimin yararları için en ufak bir tereddüt göstermeksizin medeni şehircilik ve yaşam için ne gerekiyorsa yerine getireceğiz. Kıyılarımızı ve sahil şeridimizi kamunun yararına sunarak Ordu’yu bir turizm merkezi ve Orduluların mutlu yaşadıkları bir şehre dönüştüreceğiz.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>