YEDİYILDIZ: FINDIK FİYATININ YÜKSELMESİ ZARAR VERİR

AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız, fındık konusunda çok konuşulacak açıklama yaptı. Ordu’da fındığın ne demek olduğunu bildiğini söyleyen Yediyıldız, Tarım Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi’yle elinden geldiği kadarıyla Ordu’nun fındığını paylaşmaya çalıştığını söyledi.

Yediyıldız, “Bu seneki dolar krizi Tarım Bakanımızın yeni gelmesinden dolayı olaya hakim olmaması ve rekoltenin çok düşük olması nedeniyle devlet bu sene fındığa dokunmak istemedi. Fiyatını serbest piyasada bulsun istedi. Biz fiyat verirsek daha düşük veririz, fındık fiyatını daha düşük seviyeye indiririz korkusunu yaşadı. O yüzdende sanki devlet fındığa sahip çıkmıyormuş havası estirildi. Devlette bizde sonuna kadar fındığa sahip çıkmaya çalıştık.”

Yüksek fiyatın fındığa zarar vereceğini savunan Yediyıldız, “Ordulular fındığın fiyatını yükselttikçe Ordu’nun fındığına zarar veriyoruz. Bunu açık söyleyeyim. Bizim yapmamız gereken iki şey var. Bir üretimi artırmak, iki maliyeti düşürmek. Bu iki konuda ne yapabiliriz? Ona bakmamız lazım. Fiyatı yükselttikçe Çarşamba’da, Bafra’da, Düzce’de Adapazarı’nda fındık ekimi sürekli artıyor. Onların maliyeti 5 liraysa bizimki 10 lira. Arada bu kadar fark var. Onun onların fiyat diye bir derdi yok. Onlar, ‘nasıl olsa Ordu fındığın fiyatını yükseltir. Biz fındık yapalım.’ diyorlar. Biz ise hem fındığın kalitesini, hem miktarını düşürüyoruz. Bu şekilde fındığa da zarar vermiş oluyoruz”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>