AVRUPALI İÇİN 16 LİRA İYİ FİYAT

Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Erçal, fındıkta 16,5 liranın Avrupalı alıcı için uygun olduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye’ye 1 Milyar dolar ek gelir getireceğini söyledi.

Türkiye genelinde 550 bin ton civarında bir rekolte olacağı tahmin ettiğini ifade eden Erçal, “Geçen yıldan 100 bin ton gibi devreden bir fındık var. Ortalama olarak 650 bin ton fındık rekoltesi oluyor. Yine 300 bin ton iç fındık ihraç edilecek olursa bu da 600 bin ton kabuklu fındık ediyor. Bizim iç tüketimimiz 150 bin ton civarında olduğuna göre 750 bin ton fındığa ihtiyacımız var demektir. Bu yıl elimizdeki tüm fındığı satacağımız bir yıl olacak.

AVRUPA İÇİN 16,5 LİRA UYGUN

Erçal, Avrupalı için 16,5 liranın uygun olduğunu söyleyerek, “Onların Dolar-Euro bazında alımlarında bir sorun yaşamıyoruz. En düşük fiyatı dolar bazında endekslediğimiz de 16,5 lira kabul edilir bir fiyat. Kendi içimizde 12-13 liranın pahalı olduğunu sorguluyoruz ancak alakası yok. Son 5 yılı ele aldığımızda en düşük rakamı dolara endekslediğimiz de 16 lirayı bulan bir rakam gayet normal. Devletim müdahale alımları önemli ancak doğru bir fiyat ile bunu yapması gerekiyor.” Orduolay.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>