ENGİNYURT FİYATI 15 LİRA’DAN 13 LİRA’YA İNDİRDİ

AK Parti Genel Sekreteri Mustafa Hamarat’ın TV52′de katıldığı bir programda “Fındık serbest piyasada işlem görüyor, milletimizi ezecek bir fiyat oluşması halinde AK Parti 16 yıl olduğu gibi bugün yine müdahalesini yapar” açıklaması MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un tepkisi ile karşılaştı.

Bu açıklamaya karşın MHP’li Enginyurt, TMO’nun 13 lira fındık fiyatı açıklaması gerektiğini söyledi. Ancak MHP’li Enginyurt daha önce yaptığı açıklamalarında fiyatın 15 lira olmasını istemişti. 2 açıklama arasında sadece bir kaç gün olmasına rağmen MHP’li Enginyurt’un neden fiyatları aşağı çekmek istediği ise anlaşılamadı.

MHP’li Enginyurt, Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 1999 ile 2002 dönemleri arasında kurulan ve MHP’nin de ortağı olduğu 57. Hükümete atıfta bulunarak üreticiyi mağdur etmediklerini açıklamasına rağmen, o dönemlerde Fındık 1 dolar seviyelerinde idi. AK Parti Hükümetleri döneminde ise Fındık 2,5 ile 4 dolar seviyelerine yükseldi. Geçtiğimiz yıl 2017′de ise 3 dolar seviyelerinde iken 2018′in son 2 aylık periyotunda dolar üzerinde oynanan dış kaynaklı oyunlara rağmen bu rakam 2 doların altına düşmedi.

 

ENGİNYURT ÖNCE 15 SONRA 13 LİRA DEDİ

MHP’li Cemal Enginyurt, Hamarat’ın konuşmasını eleştirerek “Fındık için mücadele ediyoruz, 13 lira değer bulsun istiyoruz. Serbest piyasada fındık değerini bulur, AK Parti hükümeti günü geldiğinde müdahale eder bu ne demek. 20 gündür üretici fındığı pazara indiriyor. İtalyan firması Ferrero tüm piyasayı ele geçirdi tekel yaptı. Bu hükümet fındığa derhal taban fiyat açıklamalı. Büyük bir miting yapacağız ardından da Ferrero’nun önüne siyah çelenk bırakacağız. “dedi. Ancak Enginyurt daha önceki açıklamalarında fiyatın 15 lira olmasını istiyor ve gerekirse Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önüne çadır kuracağını söylemişti. Ancak bunu gerçekleştirmedi.

 

HAMARAT: MİLLETİ EZDİRMEYİZ

 

AK Parti Genel Sekreteri Mustafa Hamarat ise konuşmasında, “Fındık fiyatı nasıl oluşur. Fiyat ekonomide arz ve talep dengesine göre bir sonuçtur. Seçimlerde adaylarımızdan, seçim çalışmalarında yer alan bizden fındık ile ilgili fiyat istendi. Bizde o zaman “Şuan fiyat verme zamanı değil. Rekolteyi öncelikle görmemiz lazım. “demiştim. Çünkü bir rakam söyleyeceksiniz, belki de rekolte düşük olacak dediğinizin üstünde piyasa oluşacak. Rakam söyleyip neden piyasayı aşağı çekelim. 2002′den beri duygusal, hamaset olsun diye değil milletin menfaatine, emeğine, alın terinin söz konusu olduğu konularda dandur dungur konuşulmaz. Şuan piyasada fındık fiyatı 12-13 lira seviyelerinde oluştu. Milletimizi memnun edecek bir fiyat oluşacak gibi görülüyor. Eğer milletimizin memnun kalacağı bir fiyat oluşmazsa AK Parti iktidarı her zaman yaptığı gibi müdahalesini yapar, milletini ezdirmez. “dedi.

 

EDİTÖR YORUMU

Şuan da Ordu’da Fındık serbest piyasada 12 lira olarak işlem görüyor. Randımana göre ise bu fiyat 14 lirayı buluyor. TMO’nun 13 lira gibi bir fiyatı piyasaya açıklaması Ferrero’nin işine geleceği gibi fındık fiyatlarını ise 11 lira seviyelerine indirir. Bu sene fındığın az olduğu hesap edilecek olursa Fındık 15 lira ve üstü bir fiyat açıklamalıdır. MHP’li Enginyurt üreticiyi korumak istiyorsa kesinlikle 15 lira ve üstü bir fiyat açıklatmak için harekete geçmesi gerekiyor. AK Parti Milletvekilleri ya da Genel Sekreter Yardımcısı üzerinden siyaset yapmak Ordulu fındık üreticisine hiçbir şey kazandırmaz. Üreticinin siyasi kavgalara değil, gerçek manada ekonomik olarak fındığını satacak yüksek fiyata ihtiyacı var.  2002 yılında MHP-DSP-ANAP’ın ortak iktidarında fındık fiyatı bir milyon altıyüz bin lira olarak açıklanmıştı. O yıl Dolar bir milyon 700 bin lira seviyelerinde idi. MHP Milletvekili Cemal Enginyurt ve Fazilet Partisi Eyüp Fatsa fiyatı beğenmediklerini söyleyerek, birlikte Başbakanlık önüne siyah çelenk bırakacaklarını söyledi. Ancak bunu gerçekleştiremeyerek meclis bahçesinde oturma eylemi ve basın açıklaması ile yetindiler. Yıl 2018.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>