ORDU TARİHİ ESERLERİNİ GERİ GETİRECEK

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, “Yurtiçinde ve yurtdışında bulunan bütün tarihi eserlerimizi toparlayarak Ordu’ya getireceğiz. bu eserleri de yeni yapılacak olan Modern Arkeoloji Müzesi’nde sergileyeceğiz” dedi.

ARTIK HİÇBİR MAZERETİMİZ KALMADI

Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Ordu dışında yer alan tarihi eserlerin Ordu’ya geri getirilmesiyle ilgili çalışma yaptıklarını açıkladı. Ordu’ya ait olan, başka illerde ve yurtdışında bulunan bütün tarihi eserlerini yeni müzede sergileyeceklerini belirten Toparlak, “Daha önce bizim müze imkânlarımız el vermediği için yurtiçinde ve yurt dışında bulunan tarihi eserlerimizi geri alamıyorduk. Alsak bile bakamıyorduk. İlimizdeki laboratuarımız ve altyapımız müsait değildi. Şimdi tam donanımlı bir müzeyle birlikte altyapımızı üst seviyeye çıkartacağız. Dolayısıyla artık hiçbir mazeretimiz kalmadı. Bütün eserlerimizi geri alıp ilimizde sergileyeceğiz. Sergileyemeyeceğimiz tarihi eserlerimizi de depolarda koruyabileceğiz” diye konuştu.

TARİHİ ESER DAĞINIKLIĞINI ORTDAN KALDIRACAĞIZ

Ordu’nun tarihi eser dağınıklığını ortadan kaldıracaklarını ifade eden İl Müdürü Uğur Toparlak, “Sinop, Ankara, Samsun, Tokat gibi illerde bulunan müzelerde ve yurtdışındaki bazı müzelerde yer alan tarihi eserlerimizi Modern Arkeoloji Müzesi diye adlandırdığımız yeni müzeye taşıyacağız. Emanette olan tarihi eserimiz olmayacak. Çünkü Ordu kendi eserleriyle ve değerleriyle yükselecek. Bu müzede sadece bina yapmaktan ziyade içini doldurmayı planlıyoruz. Sadece arkeoloji alanında değil sanatsal anlamda da biz bu müzede eserler sergileyeceğiz. Müzik Aletleri Müzesini de buraya taşıyacağız. Ordu’nun tarihi eser konusundaki dağınıklığını ortadan kaldırıp, tek merkezden tarihi eser tutkunlarına sunacağız” ifadelerinde bulundu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>