EROĞLU, 15 YILDA YAPILANLARI ANLATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çeşitli açılış ve törenlere katılmak üzere Ordu’ya geldi. Havayolu ile Ordu’ya gelen Bakan Eroğlu, ilk olarak Ordu Valiliğini ziyaret etti. Burada Vali Seddar Yavuz ve il protokolü tarafından karşılanan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Valilik Toplantı Salonuna geçerek burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Türkiye’de son 15 yılda 187 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını hatırlatan Bakan Eroğlu, Ordu’da yapılan yatırımlara değindi.

Açılışını gerçekleştirecekleri projelerin Ordu’ya hayırlı olmasını dileyen Eroğlu “Ordu’yu çok seviyorum. Buraya en çok gelen kardeşinizim. Burayla bir gönül bağımız var. Dolayısıyla Ordu’yu seviyoruz. Ayrıca Ordu’nun dereleri meşhur, bizim de işimiz derelerle. Çok kıymetli Valimiz ile birlikte Uşak’ta çalıştık. Daha sonra Muş’ta birlikte olduk. Şimdi Ordu’ya geldi. İnşallah Valimiz ile birlikte, milletvekillerimiz, siyasi destek verecek il başkanlarımız, belediye başkanlarımız, hep birlikte inşallah Ordu’muzu çok daha ileriye taşıyacağız. Ordu, her şeyin en güzeline layık. Gerçekten muhteşem bir diyar. Bu bakımdan ben de burada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Buraya gelirken özellikle selamlar getirdik. Cumhurbaşkanımızın selamları var. Ayrıca, özellikle Numan Kurtulmuş’un selamları var. Özellikle buraya gelişimizin sebebi, orman mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımıza büyük bir destek vermek için buradayız. Orman mahallelerini, özellikle kırsal kalkınmanın lokomotifi olan orman teşkilatımızı kullanmak üzere büyük bir seferberlik başlattık. Geçen gelişimizde DSİ’nin büyük bir tesisinin temelini atmıştık, bu sefer de inşallah bir takım dere ıslahlarının, Çatalpınar ilçe merkezindeki derenin ıslahının temelini atacağız. Ayrıca, orman yolları, gelir getirici ormanlar kurulması, özellikle bal ormanı tesisi ve bir takım tesislerin ormanla alakalı bütün tesislerin yapım maksadıyla bir paket hazırladı, onun temelini atacağız. Doğa koruma ve milli parklar biliyorsunuz, burada büyük bir master planı hazırlamıştı koruma parkla geçen gelişimizde talimat vermiştik. Hakikaten burayı biz zengin turistler için uğrak yeri haline getirmek istiyoruz. Hatırlarsanız DOKAP bu maksatla kuruldu. DOKAP turizm maksatlı bir kalkınma projesi ama bu DOKAP’ın en önemli ayağı bizim burada ormanlarda orman var tabi güzellikler var. Tabiat harikaları var bunu inşallah değerlendireceğiz zengin turistleri buraya çekebilmek için bir master planı hazırladık birde eylem planı hazırlamıştık. Hedefimiz, burada bir veya iki tane muhteşem yeri belirleyelim biz burayı zengin turistlerin akın akın geleceği bir mekan haline getirelim. Bunu da yapacağız karar aldık zaten” diye konuştu.

AK Parti Hükümetleri olarak son 15 yılda Ordu’ya 21 Milyar TL’lık yatırım yapıldığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ordu’ya yapılan yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak, son 15 yılda Ordu’ya 1 Milyar 400 Milyon TL’lık yatırım yaptık. Bu yatırımlarla, yıllık 39 milyon m3 içmesuyu sağlayarak, Altınordu, Gülyalı ve Ünye ilçelerinin 2040 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık. 2 baraj, 1 gölet inşa ederek, 133 milyon m3 su biriktirme hacmine ulaşıldı. 5 barajımız ise inşaat safhasındadır. 61 derenin ıslahını tamamlayarak, Ordu şehir merkezini, 60 yerleşim yeri ve 4.760 dekar arazi taşkınlardan korundu. 17 derenin ıslah çalışması ise devam ediyor. 18,3 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 3 şehir ormanı, 7 bal ormanı ve 25 mesire yeri tesis ettik. Orman köylerinde yaşayan 5.899 aileye 35,2 milyon TL ferdi proje kredisi ve desteği sağladık. Ünye/Çınarsuyu ve Gölköy/Ulugöl Tabiat Parkları ile vatandaşlarımızı tabiatla buluşturduk. 22 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, 1 adet havaalanı otomatik meteoroloji gözlem istasyonu ve 2 adet deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk” dedi.

Daha önceki Ordu ziyaretlerinde, Ordululara 359 Milyon TL’lik 91 yatırımın sözünü verdiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, bu yatırım ve projelerden 71 adedinin tamamlandığını, 20 yatırımın yapımının ise devam ettiğini sözlerine ekledi.

AÇILIŞ VE TEMEL ATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ordu’da yapımı tamamlanan Ulugöl Tabiat Parkı altyapı ve çevre düzenleme çalışmaları ile Çınarsuyu Tabiat Parkı destek binası iyileştirme ve yol düzenleme çalışmalarının açılışının, Çatalpınar ilçesindeki Keş Deresi 2. kısım ıslahı ile ormancılık faaliyetleri ve projelerinin toplu temel atma törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, “Ordu’ya her gelişimde mutlaka heybemiz dolu olarak geliyoruz. Mutlaka buraya gelince bir takım yatırımlarla geliyoruz. Orman teşkilatımız burada çok güçlü. Ormancılığı, kırsal kalkınmanın lokomotifi olarak kullanıyoruz. Nitekim, bu maksatla artık ormanlara giriliyor. Gelir getirici orman kuruyoruz. Ceviz ormanı, Badem ormanı gibi. Hatta arıcılar daha önce ormana sokulmazdı. Şimdi biz tersine ‘her şey millet için’ diyerek, ‘insanı yaşat ki millet yaşasın’ diyerek, ormanları sizlere tamamen açtık. Arıcılara, parası yoksa para da veriyoruz. Kovanı yoksa kovan veriyoruz, yeri yoksa yer de veriyoruz. Yüzde 20’si de hibe. Onu özellikle vurgulamak istiyorum. Ordu’muzu bal üretiminde bir merkez yapacağız. Çünkü, bal üretimi gerçekten önemli. Yakın gelecekte dünya sektöründe gıda üretimi ve gıda güvenliği olacak. O bakımdan biz ormanlarda her türlü üretimi teşvik ediyoruz. Sadece çam dikmeyeceğiz, vatandaşa gelir getirici orman dikeceğiz. 3 yıl bakımı, bütün masrafları devlete ait, geliri ise 49 yıl vatandaşa ait olacak. Orman mahallelerimiz, muhtarlarımız, gelin en yakın orman işletme müdürlüğüne müracaat edin” diye konuştu.

Törende, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, DSİ Genel Müdürü Murat Acu da birer konuşma yaparak, düşüncelerini dile getirdiler.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>