FINDIK 4 DOLARIN ÜSTÜNDE OLMALI

AK Parti Ordu Milletvekili Aday Adayı İsmet Erçal, AK Parti Kumru İlçe Başkanı Aydın Çavuş ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Erçal, seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Erçal, Fındık’ın Milli bir ürün olduğunu söyleyerek, “Son 3 yılda Fındık iç tüketimde 50 bin tondan 150 bin tona çıktı. Yani sökmemiz değil dikmemiz şart olacak.”dedi.

Seçimlerin erkene alınmasıyla ekonomide toparlanma olduğuna dikkat çeken Erçal, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri erkene alması sebebiyle ekonomide kısa sürede bir toparlanma oldu. Dolar ve Avro yükselmeye başlamışken birden düşüşe geçti. Ekonomik olarak ise bizim bölgemizin en önemli ürünü fındık ile ilgili ne yapabiliriz bunun üzerine çalışmalıyız. Fındık, 4 doların altına inmesin, 5 doların üstüne ise çıkmayacak şekilde bir çalışma yapılmalıdır. Bugün 4 dolar 16 lira yapıyor. Yani 16 ile 20 lira arasında bir fiyatın oluşması gerekirken, daha aşağılarda piyasalarda yer alıyor. Fındığın 15 liranın altında olması Esnafımıza, Sanayicimize, Çiftçimize ve Devletimize büyük zararlar veriyor. Fındığı 9 lira’ya satmak ile 15 liraya satmak arasında 2 Milyar dolar fark var. Amacımız TMO’nun desteği ile fındık fiyatları düşmeden ülkemizin daha fazla para kazanmasını sağlamak. 3 yıl önceye kadar iç piyasada 50 bin ton fındık tüketilirken şimdi ise 150 bin ton fındık tüketiliyor. Fındığı iç piyasada 300 bin ton tüketirsek, 600 bin ton da dış piyasaya ihracatımız sürdüğü müddetçe ekim alanlarını sahada çoğaltmamız gerekecek. Yani sökmemiz değil dikmemiz şart olacak. İtalya’da Ferrori firmasının tesislerini gezdiğimizde, Çin’e dahi çikolata fabrikası kurduğu bilgisini verdiler. Çin’de ve Avrupa’daki fabrikalarında günde 12 milyon adet draje fındıklı çikolata yaptığını öğrendik. Fındıksız çikolata olmuyor. Fındık milli üründür.”diye konuştu.

 

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>