ORDU’YA 3 YENİ ORGANİZE SANAYİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’da kurulacak olan üç adet Organize Sanayi Bölgesinin ciddi bir çekim alanı yaratacağını söyledi.

“Ordu’nun tüm ilçelerindeki, tüm mahallelerindeki kardeşlerime selam ve sevgilerimi iletiyorum. Yaklaşık bir yıllık hasretin ardından sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bugün bizi coşkuyla bağrına basan Ordulu hemşerilerime gönülden teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ordu’ya layık olan spor salonunu yapmamız lazım. İnşallah büyükçe bir salonun yapımıyla birlikte, burada çok daha muhteşem toplantıları icra etmiş oluruz” dedi.

Turizmin Ordu’da gelişmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz, Türkiye’yi dünyanın en güçlü on ekonomisinden biri yapmanın mücadelesini veriyoruz. Bu amaçla da gece gündüz demeden, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Ülkemizin 80 vilayeti ile birlikte Ordu’yu da geleceğe hazırlamak için yoğun gayret gösteriyoruz. Bu amaçla, geçtiğimiz 15 yılda Ordu’ya 18 katrilyon harcadık. Eğitimde, Ordu’ya 3.438 adet yeni derslik yaptık. 21 bin öğrencisi, 724 akademik personeli ile Ordu Üniversitemiz, bölgesinde ilim hayatına katkı sağlıyor. 3.136 kişilik yüksek öğrenim yurtları inşa ettik. Sağlık alanında Ordu’ya, 300’er yataklı Fatsa ve Ünye Devlet Hastaneleri ile birlikte 37 adet sağlık tesisi kazandırdık. Aybastı, Ulubey ve Akkuş devlet hastanelerinin yapımı şu anda devam ediyor. 900 yataklı Ordu Şehir Hastanemizi de inşallah yakında sizlerin hizmetine sunacağız. TOKİ vasıtasıyla Ordu’da son 15 yılda 4.500 konutluk projeleri hayata geçirdik. Ordu’da 50 km bölünmüş yol vardı. Biz 15 yılda buna 100 km daha ilave ettik. Coğrafyamızın zorlu şartlarını aşmak için 9 adet çift, 9 adet tek tüp olmak üzere Ordu’ya toplam 18 adet tünel kazandırdık. Halen, yatırım maliyeti yaklaşık 5 katrilyon TL olan 12 adet yol projelerimiz de devam ediyor. Özellikle maliyeti 2 katrilyon lira olan, içinde 11 köprü ve 6 tünelin olduğu çevre yolunu Ordu’muz için önemli görüyorum. Bu projenin tamamını inşallah 2021 yılında bitireceğiz. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk deniz dolgusuyla inşa edilen projesi Ordu-Giresun Havalimanını hamd olsun Ordu’ya kazandırdık. Havalimanının yolcu kapasitesi, geçen yıl 1 milyon 193 bine ulaştı. Ordu şehir merkezinin, Gülyalı, Ünye ilçelerinin ve civar yerleşim yerlerinin 2040 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık. Ordu’nun su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek vatandaşlarımızın istifasına sunmak için 5 baraj daha inşa ediyoruz. Çınarsuyu Tabiat parkı, Ulugöl Tabiat Parkı ve şehrimizin diğer güzellikleri maalesef uzun süre atıl kaldı. Şimdi biz bunu değiştiriyoruz. Türk turizmini belli bölgelere, sadece deniz, kum, güneş mantığında hapsetmekten kurtarıyoruz. Yaylalarımız turizm için bir değer değil mi? Tabi güzellikler, kültürel ve tarihi eserler artık insanların daha fazla merakını cezbediyor. Tabiat turizminin gelişmesiyle başta Ordulu hemşerilerimiz olmak üzere bütün Türkiye kazanacaktır. Bu noktada biz devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah Ordulu hemşerilerimizin de, şehrimize gelen misafirlerini en güzel şekilde ağırlayacağına inanıyorum. Tabi şimdi yeni bir adım daha Ordu’muza üç tane Organize Sanayi Bölgesinin yapımı çok ciddi bir çekim alanını Ordu’da oluşturacaktır. Öte yandan, Ordu’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimize destek veriyoruz. Son 15 yılda Ordu’ya yaklaşık 3 katrilyon lira tutarında destek verdik. Bu katkılarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz. Bizim boş geçirecek tek bir anımız bile yoktur.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>