SİYASETÇİLERE 2 HAFTA DAYANABİLDİ

İki hafta önce Ordu Sağlık İl Müdürlüğüne atanan ve çalışmalara başlayan Halit Çınarka, istifasını bakanlığa sundu.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Çınarka’nın istifasını doğruladı. Çınarkaya’nın atanması sırasında siyasilerin pek referansının olmadığı ancak buna rağmen bakanlık atamayı gerçekleştirdi.

Sağlık Müdürlüğü koltuğuna oturan Doç. Dr. Halit Çetinkaya, Sağlık kuruluşlarına Müdür Yardımcısı, Hastane Yöneticileri ve uzman kadrosunu atamak için bazı personellerden özgeçmişlerini topladı.
Siyasilerin pek etkin olmadığı liste onay için Bakanlığına gönderildi. Ancak bu sırada Müdür Çetinkaya’nın oluşturduğu listeye siyasiler karşı çıktı. Bunun üzerine Çınarkaya’nın istifa kararı aldığı iddia ediliyor.

TORUN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Sağlık İl Müdürünün istifasıyla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Sağlık Bakanından Ordu Sağlık Müdürünün istifasının ardındaki yaşananlar hakkında bilgi istedi.

SİYASETİN EMRİNDE VE GÜDÜMÜNDE İDARECİLİK ANLAYIŞI OLMAZ

Sağlığın en önemli insan haklarından biri olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, sağlık konusunda Ordu’nun aylarca yönetim boşluğu yaşadığını, Ordu’da sağlık konusunda sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirtti. “Sağlık hizmetlerini öncesiyle ve sonrasıyla planlayan, uygulayan, sağlık kurumlarını koordine eden böylesine önemli bir göreve atadığınız Müdür iki hafta sonra istifa ediyor. İdareci göreve yeni başlamış. Ne oluyor da iki hafta sonra istifa ediyor. Bu istifanın altında yatan sebepler nedir? Basına düşen haberlerde bölgedeki siyasetçilerin Sağlık Müdürünün tasarruflarını beğenmediği söyleniyor. Eğer böyleyse durum vahim demektir. Kamu kurumunda bir müdürün hangi yöneticilerle çalışacağını siyasiler mi belirler? Siyasetin emrinde ve güdümünde bir idarecilik anlayışı hakim kılınırsa, her türlü suiistimale de zemin hazırlanıyor demektir.” dedi.

DAĞ GİBİ SORUNLAR KAPIDA BEKLİYOR

“Hastaneler ağzına kadar dolmuş, vatandaş yoğun bakımda yer bulamıyor, hastasını şehir şehir dolaştırmak zorunda kalıyor, pek çok ilçede uzman doktor yok, sorunlar dağ gibi kapıda bekliyor, Orduya atanan Sağlık Müdürü iki hafta dayanamıyor istifa ediyor. Nasıl bir kamu yönetimi anlayışıdır. Anlamak mümkün değil.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, yönetici kadrosundaki kişilerin devletin memuru değil, siyasi iradenin, hükümetin memuru olmak durumunda bırakıldığını, bundan en büyük zararı da sağlık alanında büyük sorunlar yaşayan Ordu halkının göreceğini belirtti.

Torun, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Sağlık Bakanından, “2017 Aralık ayının üçüncü haftasında olarak göreve atanan ve iki hafta sonra istifa eden Ordu Sağlık İl Müdürü istifa sebebi nedir? İl Müdürü tarafından yönetici atamasını gerçekleştirilmek üzere Bakanlığınıza gönderilen listede yer alan sağlık birimleri ya da kurumları hangileridir? Sağlık İl Müdürünün sağlık birimlerinin yönetim kadrosuna atamak için hazırladığı listeye karşı çıkan siyasiler kimlerdir? Bakanlığınızın Ordu ilindeki en üst amiri olan Sağlık İl Müdürünün, kurum ve hastane yöneticilerinin kimler olacağına siyasiler mi karar vermektedir? Yönetici atamalarında bilgi, donanım ve liyakat gibi kriterler yerine siyasi tercihler mi göz önünde bulundurulmaktadır?” sorularına cevap istedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>