FETÖ DAVASINDA 2 TAHLİYE

Ordu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 12 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, yakınları ve avukatları katıldı.

Tutuklu sanık A.P, savunmasında, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u tavsiye üzerine yüklediğini ancak kullanmadığını öne sürdü.

Eski öğretmen Hasan Kara ise önceki savunmalarını yineleyerek, kanunlara aykırı herhangi bir şey yapmadığını iddia etti.

Sözde “Ordu sıkıyönetim komutanı” olduğu belirlenen Y.Ö. de kendisi gibi “sıkıyönetim komutanı” listesinde yer alan kişilerin tahliye olduğunu belirterek, hakkındaki iddiaları reddederek tahliye talebinde bulundu.

Sanıklardan Engin Kara da tahliyesini, aksi takdirde de beraatini talep etti.

Örgüte müzahir bir kurumda temizlik işçisi olarak çalışan Arife Bektaş ise yapıdaki kişilerle 6 ay çalıştığını, 7 aydır da tutuklu olduğunu kaydetti.

Diğer sanıklar da tahliye ve beraat taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, “ByLock” kullandıkları gerekçesiyle Hasan Kara ile Arife Bektaş’a 6 yıl 3′er ay, Engin Kara’ya ise 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Heyet, Hasan Kara ile Arife Bektaş’ın tutukluluk sürelerini göz önüne alarak tahliyelerine karar verdi, diğer sanıkların ise bulundukları halin devamını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

Eskişehir’de tutuklu bulunan H.Ç. ile tutuklu sanık S.Ü, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılan H.Ç, örgüte ait ev, yurt, dershane gibi mekanlara gitmediğini ileri sürdü.

Sanık H.Ç, hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, tahliyesini istedi.

Eski sağlık görevlisi S.Ü. ise örgütün yapılanmasında emniyet mahrem imamlarından olduğu iddiasını kabul etmedi.

Sadece kendi mesleğini icra ettiğini ve başka işle meşgul olmadığını savunan S.Ü, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullanmadığı iddiasında bulundu.

Sanık S.Ü, kavga sonrası evden ayrılan eşininin nerede olduğunu bilmediğini, örgütle bağlantısının olmadığını aktardı.

Mahkeme heyeti, H.Ç’nin tahliyesine, S.Ü’nün ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

BYLOCK’A 6 YIL

Ordu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan tutuklu eski öğretmenlerden biri 6 yıl 10 ay, diğeri ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Ayhan Gür, Özer Güder ile avukatları ve yakınları katıldı.

Meslekten ihraç edilen eski öğretmen Gür, örgütün haberleşme programı ByLock’u kullanmadığını öne sürdü.

Güder ise savunmasında, önceki beyanlarını yineleyerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, ByLock kullandıkları gerekçesiyle “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan Gür’e 6 yıl 10 ay 15 gün, Güder’e ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Heyet, tutuklulukta geçirdiği süre nedeniyle Güder’in tahliyesine hükmetti

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>