İŞKENCEYLE ÖLÜME ‘MÜEBBET’ HAPİS

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Efirli Cezaevinde hükümlü bulunan engelli Serhat Kaya’nın ölümüyle ilgili dördüncü duruşmada karar verildi. 7 kişinin yargılandığı davada 1 kişi 17 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer 6 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
Olay, 17.10.2016 tarihinde saat 04.45 sıralarında Ordu Efirli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C12 nolu koğuşta meydana geldi. Alınan bilgilere göre; Serhat Kaya, olay tarihinde sabaha karşı bir anda fenalaştı. Cezaevi personeli tarafından çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Kaya, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, hayatını kaybetmişti. Diyarbakır nüfusuna kayıtlı olduğu ve hırsızlık suçundan hüküm giyen Kaya’nın ölümüyle ilgili sır perdesi aralanıyor. Olayla ilgili Serhat Kaya’nın ölümüne neden olduğu ileri sürülen Durmuş Y., Emrah D., Emrah T. Mehmet D., Oktay K., Resul E.A. ve Yahya T.’nin kasten adam öldürme suçundan yargılandığı davanın dördüncü celsesi yapıldı.
Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada son kez savunmaları alınan sanıklar hakkında karar verildi. Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Karakaya, sanıklardan Resul E.A.’ya Serhat Kaya’yı öldürmeye yardım ettiği gerekçesiyle 17 yıl hapis cezası verdi. Durmuş Y., Emrah D., Emrah T. Mehmet D., Oktay K. ve Yahya T., kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
YEMEK DÖKTÜĞÜ İÇİN DAYAK YEDİ
Serhat Kaya’nın ölümüyle ilgili hazırlanan iddianamede ise kan donduran ifadeler yar almıştı. İddianamede; “Serhat Kaya’nın barındırıldığı Ordu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan olaydan yaklaşık 2 ay kadar önce kalmış olduğu müşahede kısmından C12 nolu koğuşa alındığı, bir müddet sonra Oktay K.’nın yönlendirmesi ve talimatlarıyla şüpheliler Durmuş Y., Emrah D., Emrah T. Mehmet D., Resul E.A. ve Yahya T. tarafından sebepli-sebepsiz maktulun sürekli olarak tekme, yumruklar ve ıslak havluya sarılmış pil ile darp edildiği, 14.10.2016 tarihinde saat 19.00 sıralarında Serhat Kaya’nın yemeği dökmesine kızan Oktay K.’nın şüpheliler Durmuş Y., Emrah D., Emrah T. Mehmet D., Resul E.A. ve Yahya T.’ye “çıkartın bunu yukarıya” demesi üzerine maktulun koğuşun üst katına çıkardıkları, bu sırada şüpheli Resul Efe’nin koğuşun alt katında kapıda gözcülük yaptığı, diğer şüphelilerin ıslak havluyla sarılmış pil ve yumruklarla maktulun sırtına ayaklarına ve karın bölgelerine 20-25 dakika kadar vurdukları, saat 21.00 civarında Serhat Kaya’nın koğuşun alt katına inerek şüpheli Oktay’dan sigara istediği ancak Oktay sigara vermeyerek şüphelilere “Alın bunu yukarı” diye seslendiği, şüpheli Resul E.A.’nın gözcü olarak alt katta kaldığı, Oktay ile birlikte şüpheliler, Durmuş Y., Emrah D., Emrah T., Yahya T. ve Mehmet D.’nin Serhat’ı üst kata çıkardığı, bu sırada dışarıdan sesler duyulmasın diye koğuşta bulunan televizyonda müzik kanalı ayarlanarak televizyon sesinsin sonuna kadar açıldığı, şüpheliler Oktay K., Durmuş Y., Emrah D., Resul E. A., Emrah T., Yahya T. ve Mehmet D.’nin üst katta 30-40 dakika kadar maktul Serhat Kaya’yı ıslak havlu, tekme ve yumruklarla darp ettikleri, Serhat’ın aldığı darbeler nedeniyle büyük tuvaletini altına kaçırması nedeniyle kıyafetlerinin ve vücudunun kirlenmesi nedeniyle Serhat’ı yaka paça banyoya soktukları ve soğuk suyla maktulü yıkadıkları ve üzerine iç çamaşırı giydirerek yatağına yatırdıkları, Serhat’ın yattıktan sonra aldığı darbelerin acısıyla iniltiler geldiği ve Serhat Kaya2nın aldığı darbeler neticesinde geçirdiği iç kanamalar sonucu 15.10.2016 günü saat 04.00 sularında fenalaştığı ve ceza infaz kurumuna gelen ambulansta yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak öldüğü bu suretle şüpheliler Durmuş Y., Emrah D., Emrah T. Mehmet D., Oktay K., Resul E.A. ve Yahya T.’nin maktul Serhat Kaya’yı kasten öldürdükleri tüm soruşturma dosyası kapsamından anlaşılmakta” denilmişti. Orduolay.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>