FINDIK SAYILACAK

Fındıkta rekolte tartışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, şuana kadar rekolte tespiti konusunda her hangi bir çalışmanın yapılmadığını belirterek, “çotanak sayımına 19 Haziran’da başlanacak.”

Her fındık sezonu öncesinde olduğu gibi bu sezonda yaklaştıkça rekolte spekülasyonları konuşulmaya başlandı. Fındıkta rekolte tahmini konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, şuana kadar her hangi bir rekolte tahmini çalışması yapılmadığını söyledi.

Bölgenin tek geçim kaynağı olan fındık ürünü hasat zamanı yaklaşırken fındık üzerinde bir çok spekülatif söylentiler konuşulmaya başlandığını belirten Soydan, “Özellikle rekolte üzerinde sanki bu yıl rekolte yüksekmiş gibi gerçeği yansıtmayan açıklamalar yapılmaktadır. Ancak çiftçilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda bu yıl rekoltenin düşük olacağı tahmin edilmektedir. Şu ana kadar da rekolteyle ilgili bir çalışma yapılmamıştır.”

Tarım Bakanlığı’nın karanfil sayımını kaldırdığını dile getiren Arslan Soydan, “Bu da doğru alınan bir karardır. Karanfil sayımı yapıldıktan sonra fındık çotanak doğumunun yüzde 20’lere yüzde 40’lara varan rakamlara kadar düşük çıkması gerçeği yansıtmadığından üreticiyi mağdur etmekteydi. 2013 yılı fındık rekoltesi için TZOB’nin bilgisi dahilinde Ziraat Odaları olarak ilk etapta fındıkla ilgili rekolte çalışmasını yapacağız. Bu sene rekolte çalışması çotanak sayımıyla gerçekleşecek. Bu da en doğru olanıdır”.

Biz şuanda rekolte çalışması için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz’in başkanlığında 4 kişilik ziraat mühendislerinden oluşan bir komisyon kurduklarını söyleyen Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, rekolte tespit çalışmalarına 19 Haziran’da başlayacaklarını söyledi.

Arslan Soydan, “19 Haziran Çarşamba günü Artvin Borçka’dan başlayacak. Rize, Trabzon, Giresun’dan sonra Adapazarı ve Düzce illerine geçilip, devamında Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun ve son olarakta Ordu ili olmak üzere toplam 70 ayrı ilçede 16 günlük bir periyodu kapsayacak şekilde bir çalışma yapılarak 4 Temmuzda sona erecektir. Yapılan tahmini rekolte çalışması sonucunda hazırlanan rapor Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığına teslim edilecektir.”

Fındıkta Alan bazlı gelir desteği ödemeleri konusunda da açıklamada bulunan Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, paraların 30 Temmuz’a kadar ödeneceğini belirterek, “bunu Tarım Bakan Yardıcı’mız bizzat açıklama yaparak fındık üreticisinin merakla beklediği alan bazlı gelir desteği ödemelerinin 30 Temmuz tarihine kadar yapılacağını söyledi.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>