10 MİLYON EURO’LUK İHMAL !

Avrupa Birliği hibe fonları ile yapımı tamamlanan 10 milyon euroluk bal tesisinin işletilmesi için 31 Ekim 2017 tarihine kadar şirket kurulması gerektiği ancak kurum yetkililerin ihmali yüzünden bunun gerçekleşmediği öğrenildi.

2009 yılında ‘Arım Balım Peteğim Projesi’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunuldu. Proje kapsamında AB’den 10 Milyon Euro hibe alınarak laboratuvar, bal paketleme, polen temizleme ve paketleme, propolis işleme, arı sütü ünitesi, ham mum, temel petek ünitesi, AR-GE’den oluşan bal paketleme tesisi kurulumu gerçekleşti.

Ancak AB ile yapılan sözleşme kapsamında tesisin kurulmasının ardından kurumların ve bal üreticilerinin katılımıyla şirket kurularak işletme haline getirilmesi gerekiyordu. Ancak bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı.

Sözleşme çerçevesinde eğer 31 Ekim’e kadar şirket kurulmazsa 10 Milyon Euro AB geri isteyecek.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, şirket konusunu, kendi hesaplamasına göre 2 milyon civarında bir sermayeyle çözmenin mümkün olduğuna dikkati çekerek, “Bölgede 6 birliğimiz var. Merkez birliğimiz var. 2 milyon ortaya konulmayacak bir sermaye değil. Üretici başına bin lira koysanız, 5-6 milyon gibi bir rakam tutuyor. Üretici bazında bin lira koyulsa zaten şirket kurulmuş olur. Süratle hareket etmemiz lazım. Zamanla yarışıyoruz.” diye konuştu

 

 

 

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>