SİS NEDENİYLE KAPALIYIZ !

Avrupa’nın deniz üstüne yapılan ilk havalimanı olması nedeniyle dünyaya örnek proje gösterilmesine rağmen 30 aydır teknik alt yapısı tamamlanamayan Ordu Giresun Havalimanı’nda sefer iptalleri devam ediyor. Bugün öğle saatlerinde başlayan sis ve yağmur nedeniyle uçaklar başka havalimanlarına yönlendirildi.

Sunexpress Hava Yolları’nın Antalya-Ordu Giresun uçağı sis nedeniyle iniş gerçekleştiremedi. Pisti birkaç kez pas geçen uçak Erzurum Havalimanı’na iniş yaptı. Ordu Giresun Havalimanı’na inmek için bilet alan yolcular Erzurum’a inince oldukça şaşırdı.

Antalya’ya gidecek yolcular ise Ordu Giresun Havalimanında bekletiliyor. Görüş mesafesinin yükselmesi halinde uçuşun yapılacağı aksi durumda seferin iptal edileceği öğrenildi.

TORUN KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu-Giresun havalimanında yaşanan sefer iptallerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Sisli ve yağışlı havalar nedeniyle uçuş iptalleri yaşanmaya devam eden Ordu-Giresun Havalimanı ile ilgili Seyit Torun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan bilgi istedi.

Ulaştırma Bakanı Arslan’a daha önce soru önergesi de veren Torun, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, Bakanın önergesine verdiği cevabında, uçuş iptallerine DVOR cihazı ile çözüm bulunacağını, bir taraftan da uçuş operasyonlarının daha verimli ve etkin gerçekleştirilmesi amacıyla ILS cihazının tesis edilmesi için montaj çalışmalarına başlandığı yönünde cevap verdiğini ifade etti. Daha sonra basına yansıyan bilgilere göre havalimanına DVOR cihazının kurulduğunu, ILS sisteminin devreye girdiğini, tüm bunlara rağmen uçuş iptallerinin hala yaşandığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, takılan DVOR cihazının başka bir havalimanından sökülüp OGU Havalimanına takılıp takılmadığı, Ordu- Giresun Havalimanına RNP- AR Sistemini kurulmamış olmasının bu iptallere sebep olarak gösterildiğini, bir milyon yolcu kapasitesine ulaşan OGU’ya bu sistemin kurulması ile ilgili bir çalışma olup olmadığını konularında bakandan cevap istedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>