MAHKUMLARDAN KAN DONDURAN İTİRAF

Bundan tam bir yıl önce 17.10.2016 tarihinde saat 04.45 sıralarında Ordu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C12 nolu koğuşta meydana geldi. Alınan bilgilere göre; Serhat Kaya, olay tarihinde sabaha karşı bir anda fenalaştı. Cezaevi personeli tarafından çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Kaya, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, hayatını kaybetti.

Diyarbakır nüfusuna kayıtlı olduğu ve hırsızlık suçundan hüküm giyen Kaya’nın ölümüyle ilgili yargılanan 7 kişi, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Durmuş Y., Emrah T., Mehmet D., Oktay K., ve Yahya T.’nin hazır bulunduğu duruşma salonunda Resul E.A. ile Emrah D., SEGBİS aracılığıyla mahkemeye katıldı. Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hakim Ali Karakaya başkanlığında görülen davada 7 şüpheli kasten adam öldürme suçundan yargılanıyor.

İlk olarak hakim karşısında olayla ilgili ilk kez savunma veren Emrah T., Serhat Kaya’yı dövmediğini ancak diğer sanıkların Kaya’yı zaman zaman dövdüğünü söyledi. Diğer Sanık Durmuş Y. ise Serhat Kaya’nın koğuşa darp edilmiş halde geldiğini ileri sürdü.

HASTANEYE GÖTÜRÜLMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Mehmet D. de olayla ilgili verdiği savunmasında Serhat Kaya’nın olay günü yaklaşık 45 dakika ve 30 dakika sürelerle iki kere darp edildiğini açıkladı. Darp nedeniyle Serhat’ın tuvaletini altına yaptığını belirten Mehmet D., daha sonra Serhat’ı banyoya götürerek yıkadıklarını kaydetti. Serhat’ı hastaneye götürmek istediklerini ifade eden Mehmet D., buna bazı sanıkların karşı çıktığını ileri sürdü.

Serhat Kaya’nın darp edildiği sıralarda müziğin sesinin açıldığını söyleyen Mehmet D., kapıda da gözcü bekletildiğini ifade etti. Mehmet D., “Ben de mecbur kaldığım için müziğin sesini açtım, kapıda bekledim. Zaman zaman bu gözcüler değişiyordu” savunmasında bulundu.

Bu sırada Emrah T., savunmasını veren Mehmet D.’ye saldırdı. Mehmet D.’ye tekme atan Emrah T., salonda bulunan jandarma personeli tarafından dışarıya çıkartıldı.

KOĞUŞA GELDİĞİNDEN BERİ DAYAK YİYORDU

Sanıklardan Yahya T. ise olayla ilgili eşini daha önce bildirdiğini, eşinin cezaevine, Adalet Bakanlığına mektup yazdığını ancak mektup sonrası işlem yapılmadığını iddia etti. Serhat Kaya’nın koğuşa geldiği günden yana darp edildiğini ileri süren Yahya T., kendisinin Serhat’a vurmadığını belirtti. Yahya T., Serhat’ı Oktay G., Emrah T.’nin darp ettiği iddialarında bulundu.

SERHAT’I DİLEKÇEYLE BEN ALDIM

Olayla ilgili koğuş sorumlusu olduğunu söyleyen Oktay G. de olayla ilgili hakkında yapılan savunmaları kabul etmedi. Serhat Kaya’yı dilekçeyle başka koğuştan kendi koğuşuna aldırdığını ifade eden Oktay G., Serhat’ı dövdüğünü de kabul etti. Diğer sanıkların da Serhat’a vurduğunu belirten Oktay G., “Ben Serhat Kaya’nın koğuşa gelmesine karşıydım. Ancak diğer arkadaşlar isteyince Serhat’ı koğuşumuza aldık. Serhat koğuşumuza geldiğinde vücudunun her tarafı zaten simsiyahtı. İfade veren diğer sanıklar sadece kendileri dışında herkesin dövdüğünü söylüyor. Serhat’ı İsmet G. dışında herkes dövdü. Suçumuz neyse çekeceğiz” diye konuştu.

İKİ ÜÇ KEZ VURDUM

Sanıklardan Emrah D. de Serhat Kaya’ya vurduğunu annesi ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında itiraf etti. Olayın ardından telefonla annesini arayan Emrah D.’nin “Napim ana bi sebep vardı vurdum işte” dediğini mahkeme salonunda şüpheliye soran mahkeme başkanı Ali Karakaya’nın bu sorusuna; “Evet. Vurdum” şeklinde cevap aldı. Emrah D., Serhat Kaya’nın yüzüne iki üç kez vurduğunu söyledi.

SUÇU OLMAYAN İNSANI ÖLDÜRDÜLER

Serhat Kaya ile aynı koğuşta kalan İsmet G., tanık olarak verdiği ifadede olayla ilgili çarpıcı detaylar verdi. 5 yıldır Efirli Cezaevinde kaldığını belirten G., olaydan iki hafta önce koğuşta kalmaya başladığını kaydederek şöyle konuştu: “Koğuşa geldiğim günden bu yana koğuşta kalan mahkumlardan Oktay K., Durmuş Y., Emrah D., Emrah T., Resul E.A., Antepli Mehmet ve Yahya isimli mahkum sürekli şekilde Serhat Kaya’yı dövüyorlardı. Ben birkaç kez bu arkadaşlara Serhat’ı dövmemeleri konusunda uyardım ancak bana Oktay K., “Bizim buradaki düzenimize karışma. Yoksa seni de bu duruma düşürürüz.” dedi. Serhat’ı genelde yukarıda belirtmiş olduğum isimler üst katta çırılçıplak soyarlar. Ellerini ve ayaklarını birlikte bağlayarak yere yatırırlar ve müziğin sesini Serhat’ın sesi duyulmasın diye son ses açarlar. Bir kişi Serhat’ın ağız kısmını ve kafasını kapatarak fazla ses yapmasını engeller. Diğer kişilerde Serhat’ın üzerine otururlar. İki tane kalem pili birlikte havlunun içerisini topuz yaparak ve havluyu ıslatmak suretiyle Serhat’ın karın bölgesine, ayaklarına, sırt bölgesine ve belden aşağısına vururlar. Ben koğuşa geldiğim günden iki gün sonra başlamak üzere Serhat’ı her gün yukarıda belirttiği şekilde dövdüler. Genel itibariyle ile Serhat’ı sayım saati olan 20.00’dan sonra bazen de gece 23.00 civarlarında döverler. Serhat’ı dövmelerine sebep olan olay genelde küçük olaylardır. Sandalyeyi yeri sürttüğü, yemekte titremesi nedeniyle yemeğinin dökülmesi ve bu gibi sebepleri bahane ederek yukarıda belirtmiş olduğum kişiler Serhat’ı döverler. Dövmeye başladıkları zamanda en az yarım saat dövme işlemi devam eder. Kapıda gözcü bekler. İnfaz koruma memurları geldiğinde haber verir ve aynı zamanda bu gözcü koğuşta bulunan diğer mahkumların zile basmasını engeller. Suçu olmayan bir insanı öldürdüler. En ağır cezayı almalarını istiyorum” ifadelerinde bulundu.

YAHYA T.’DEN MEKTUP

Olayın ardından sanıklardan Yahya T., İsmet G.’ye mektup yazarak ifadesini değiştirmesini istediği ortaya çıktı. Mahkeme heyetine mektubu gösteren İsmet G., “Bana olayın ardından Yahya T.’den mektup geldi. Mektupta; “İfadeni değiştir, yoksa sonu kötü olur” yazıyordu dedi.

Öte yandan Yahya T.’nin Durmuş Y. ile Resul E.A.’ya da mektup yazdığı ortaya çıktı. Mahkeme başkanı mektupları kendilerine ulaştırılmasını istedi.

Kaynak: Ordu Olay

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>