FATSA’YA ÇEVRE YOLU

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, yeni yapılacak Fatsa Devlet hastanesi, Fatsa çevre yolu ve gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

Çevre yolu ile ilgili Fatsa’nın henüz çok sıkışıklık yaşamadığını ifade eden Şener, çevre yolu sürecinin havaalanı yapıldıktan sonra şekilleneceğini söyledi. Devlet Hastanesi projesinin bu yılın sonuna kadar ihale edileceğini belirten Şener, hükümetin Suriye politikası ile ilgili de açıklama yaptı.

“İhalesi Bu Yıl Yapılacak”
Hastane ihalesinin bu yıl içerisinde yapılacağını söyleyen İhsan Şener: “Devlet Hastanesi ile ilgili tüm sorunlar ortadan kaldırıldı. Ama TOKİ’nin özellikle finansman hususunda şehirlerdeki yeniden yapılanma süreçleriyle ilgili ciddi bir sıkıntısı var. Bu sıkıntı nedeniyle biraz gecikti gibi görünüyor. Sayın Sağlık Bakanımızla konuyla ilgili daha yeni görüştük. En kısa zamanda inşallah ihalesi yapılacak. Teknik süreler ve imkânların ölçülerini kesin olarak bilemiyorum ama çok uzamayacaktır. Sanıyorum ki bu yıl içerisinde ihalesi yapılacaktır” dedi.

“Çevre Yolunun Aciliyeti Yok”
Fatsa Çevre yolunun henüz acil bir ihtiyaç olmadığının altını çizen Vekil Şener: “Ünye çevre yolu, Aybastı-Reşadiye, Fatsa, İslamdağ, Korgan, Kumru, Niksar yolu, Ordu çevre yolu, havaalanı gibi yatırımların tamamını Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Çok ciddi yatırımlar. Dolayısıyla reel düşünmek gerekiyor. İşin gerçeği Fatsa’da sahil yolu geliş-gidiş çift yön olduğu için fazla sıkışma olmuyor. Aksi takdirde proje yapılır ve geliştirilir. Ordu’da çevre yolu ihtiyaçtı ama insanlar istememişti. Biz onu projelendirdik, devreye soktuk. Ünye’de çok ciddi bir ihtiyaç vardı. Fatsa’da yoğun bir sıkışma olmadı. Öncelik verecek olursak dereyolu ve iç yolların bitmesi lazım. İleride Fatsa çevre yolu özelikle de havaalanı açıldıktan sonra biraz daha ihtiyaç haline gelecek. Zaten o zaman da neşteri vururuz. Havaalanı açıldıktan sonra buradaki yoğunluğu izlemek lazım. İhtiyaç olduğu zaman yaparız ama ihtiyaç değilken yazık olur. Süreç verecek olursak mevcut yatırımlar bittiğinde buranın da ihalesi yapılmış olur” diye konuştu.

“Lojistik Destek Devam Edecek”
Hükümetin Suriye içişlerine karışmak gibi bir niyetinin olmadığını belirten Şener: “Herkes tercihlerini yaşar. Biz, her milletin ve devletin kendi istikbalinden yana karar almasından ve özgür seçimlerin yapılmasından yanayız. Milletin seçimiyle iktidara gelmiş bir Suriye bizim özlemimizdir. Hiçbir devletin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ama tecavüze uğrayan, can tehlikesi olan insanlara da sınırımızı kapatamazdık. Bu nedenle sınırımızı açtık, merhamet ettik, bütçe ayırdık. Bunun bedeli de var. Bunun bedeli; bazen çok üzücü de olsa Reyhanlı’yı yaşamaktır. Bu bedelleri ödemeyi göze almayan hiçbir devlet büyük devlet olamaz. Biz büyük devlet olmak istiyoruz. Büyük devletlerle istişarelerimiz devam ediyor ve edecek. Bizim hiçbir devletin içişlerine müdahale etmek gibi bir anlayışımız yok. Sıcak askeri müdahale noktasında asla böyle bir şey olacağı kanaatinde değilim. Ama orada özgürlük isteyen, ülkenin refahı için mücadele eden gruplara lojistik desteğin devam edeceği kanaatindeyim. Sayın Başbakanımızın ve ABD Başkanı Barack Obama’nın verdiği mesajlar da bu yöndedir” dedi.

“Söz Konusu Değil”
Suriyeli sığınmacıların Karadeniz’de bazı illere yerleştirilmesini şu an söz konusu olmadığını ifade eden Vekil İhsan Şener: “Bizim milletimiz gerçekten kadirşinas, misafirperver bir millettir. Nasıl Reyhanlı’da, Antep’te, Urfa’da o insanları konuk ediyorsak, Samsun’da, Ordu’da, Trabzon’da da konuk edebiliriz. Ama fiziki yakınlık olması ve bir an önce Suriye’nin normale dönmesi için bu insanlar o sınır bölgelerinde tutuluyor. Biz zaten o insanların iaşeleri ve eğitimleriyle ilgili birtakım harcamalar yapıyoruz. Bu harcamaları ülkenin her yerinde yapabiliriz ama makul olan o sınır bölgesine yakın yerlerdir. Türkiye’nin hiçbir bölgesinde zorda kalan insanlara kapısını kapatan bir kültür yoktur. Komşumuzda bir yangın varsa, bu yangın bizi de ilgilendirir, biz olaya böyle bakıyoruz. Ancak şu anda gündemde böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>