BELEDİYE’NİN 5 MİLYON’U KAYIP

Ordu Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ikinci toplantısının konusu 2012 mali yılı gelir-gider dengesinin kesin hesap raporunun okunup karar bağlanmasıydı. Okunan raporun ardından söz alan AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Recep Azaklı, Ordu Belediyesi’nin gelirinin 81 milyon, giderinin ise 86 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, 5 milyon liralık açık olduğunu belirtti.

Azaklı ayrıca Mülkiye Müfettişleri’nin Ordu Belediyesi hakkında hazırladıkları raporu da gündeme getirerek, Başkan Torun’un ‘Ordu Belediyesi’nin borcunun 70 milyon liradır’ şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Mülkiye Başmüfettişleri’nce hazırlanan 7 Haziran 2012 tarihli raporun 167’nci sayfasında belediyenin borçlarının 103 milyon lira olduğu belirtilmiştir. Sayın Başkan, bu borcun doğru olmadığını borcun 70 küsur milyon lira olduğuyla ilgili bir açıklama yapmıştır. Şimdi bu rakamların ikisi doğru olamaz. Bunun birisinin doğru olması lazım. Ama hangisi doğru?”

Personel giderlerinin bütçe giderlerinin yüzde 30’nu da aşamaz hükmünü hatırlatan Azaklı, ancak Ordu Belediyesi’nde bu rakamın yüzde 40’ları aştığını vurguladı.

Azaklı’nın bu iddialarına yanıt ise Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Kemal Baştuğ’dan geldi. Hazırlanan raporda önemli olanın tahakkuk raporu olduğunu söyleyen Baştuğ, “hazırlanan raporda önemli olan tahakkuktur. Tahsilât değil. Tahakkuk tutarı da (küsuratları okumayacağım 98 milyon 393 bin lira.”

Personel giderlerinin bütçe içindeki payı konusunda açıklamalarda bulunan Baştuğ, bu rakamın yüzde 60’lardan yüzde 37’lere indirildiğini belirtti.

Parti guruplarının görüşlerini açıklamasının ardından ise Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, 31 Aralık 2012 yılı sonu itibariyle Ordu Belediyesi’nin borcunun 84 milyon lira olarak belirlendiğini ifade etti. orducu.com

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>