TESİSLERE HAYRAN KALDILAR

 

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Ordu’ya gelerek METİP kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

13 ocak 2015 tarihinde çalışmalarına başlayan Meclis Araştırma Komisyonu iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek ve mevsimlik tarım iş alanında işverenler açısından yaşanan sorunları tespit etmek amacıyla gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine, TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR, Başkan Vekili Mehmet ERDOĞAN, Üyeler Gökhan GÜNAYDIN, İlhan DEMİRÖZ, Abdullah Levent YÜKSEL, Sözcü Önder MATLI, Adana Vali Yardımcısı Durmuş GENCER, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İNCİROĞLU, Harran üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Bşk Prof.Dr.Zeynep ŞİMŞEK, Düzce İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selim METİN, Yasama Uzmanı Ali ÇOLAK, Yasama Uzman Yrd Muhammet Emin GÜZEL, İş Müfettişi Dr. Mesut Cemil İŞLER, Moderatör Tarkan ZENGİN, Çalışma Uzmanları Alper AVŞAR, Dilek YÜKSEL ile teknisyenler Murat KARAÇAY, Serdar SAYAN, Stenograf Mehmet Emin DALDALLI ve Özlem ÇAKIR katıldı.

Efirli Sosyal Destek Merkezi Gezildi
Vali Vekili Ömer ADAR’ın karşıladığı Komisyon ilk olarak, METİP projesi kapsamında iyi uygulama örneklerinden biri olan Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerinden, fındık hasadı nedeniyle Ordu’ya gelen ve mevsimlik işçilerin konaklama merkezlerinden birisi olan Perşembe İlçesi’ne bağlı Efirli Sosyal Destek Merkezini gezdi.

Perşembe Kaymakamı Ahmet ARIK, burada komisyona bilgi verdi. Mevsimlik işçilerin çocuklarını yaş gruplarına göre sınıflandırdıklarını ve 4 ayrı sınıf oluşturulduğunu söyleyen Kaymakam ARIK, ”Çocuklara derslerin yanında çeşitli etkinliklerde yapıyoruz. Amacımız, çocukların bahçeye götürülmemesi ve gereken eğitimi almaları. Çocuklarımızın yanında ailelere yönelik de çeşitli programlar yapıyoruz. Kendileri çok memnun olduklarını bizlere ifade ediyorlar” diye konuştu.

Komisyon Başkan ve Üyeleri, daha sonra Efirli Sosyal Destek Merkezi bünyesindeki sosyal tesisler ile eğitim çalışmalarının yapıldığı dersliklerde incelemelerde bulundu.

Uzunisa Kamp Alanında İncelemelerde Bulunuldu
Meclis Araştırma Komisyonu iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek ve mevsimlik tarım iş alanında işverenler açısından yaşanan sorunları tespit etmek amacıyla METİP kapsamında gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Altınordu ilçesine bağlı Uzunisa Mahallesi’nde kurulan geçici konaklama alanında incelemelerde bulundu.

Burada Komisyona bilgi veren Vali Vekili Ömer ADAR, ”Uzunisa bölgemizdeki bu alanda çocuklarımız için oyun parkları ve spor alanları ile Ordu Valiliği tarafından çocuklar ve gençler için oluşturulan Kültür ve Sanat Evi’miz bulunuyor. İlimize gelen fındık işçilerinin yaşam alanında elektrik, su, tuvalet, banyo, sağlık olmak üzere tüm ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor. İşçilerin daha güzel şartlarda yaşaması için bu konaklama yerleri yapıldı” dedi.

TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR ile diğer komisyon üyeleri, çocuklar ve gençler için oluşturulan Kültür ve Sanat Evi’ni gezerek sınıflara uğradı, Uzunisa Köyü Kültür ve Sanat Evi’nin içinde yer alan kütüphane, muhtarlık birimlerini de ziyaret ederek bilgi aldı.

Komisyon üyeleri, Uzunisa Mahallesi Geçici Konaklama Merkezi’nde mevsimlik işçilerin çadırlarını kurduğu alanı da gezdi.

“13 Ocak’ta Çalışmalara Başladık”
TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, ”Meclis Araştırma Komisyonumuz 13 Ocak itibari ile başlatmış olduğu çalışmalarını son 2 haftadır saha çalışmaları ile devam ettiriyor. Geçen hafta mevsimlik tarım işçilerinin en yoğun olduğu iller olan Şanlıurfa ve Adana illerine bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarım işçilerinin şu an bir fiil çalıştığı alanlarda incelemelerde bulunduk, onların sorunlarını yerinde tespit etme ve çözüm noktasındaki önerilerini alma imkanımız oldu. Bugün Ordu’da ilimizde Mevsimlik tarım işçilerimizin yoğunlukla yaz aylarında fındık toplamak amacıyla kullanmış oldukları alanları gezdik” diye konuştu.

“Ordu Örnek Gösterilmeli”
2010 yılında Başbakanlık genelgesiyle Valilikler bünyesinde mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını çözmeye yönelik İl İzleme Kurulu oluşturulduğunu belirten Mahmut KAÇAR, ”Yapmış olduğumuz ziyaretlerde geçici tarım işçileri ile ilgili bu uygulamaların Ordu ilinde gördüğümüz gibi önemsenerek, bazı illerde maalesef gereken hassasiyetin gösterilmediğini tespit ettik. Bugün burada geçici tarım işçilerinin Ordu ilinde İl İzleme Kurulu’ndaki faaliyetlerini, çalışanlarımızın insan onuruna yaraşır bir ortamda çalışmalarını sağlayacak aynı zamanda çocukların eğitimine yönelik olarak da çok önemli ve güzel uygulamaların olduğunu müşahede etme imkanımız oldu. Bu sorun yalnız çalışma hayatını ilgilendiren bir sorun değil, bu aynı zamanda toplumsal bir sorun. Bazı yerlerde insani bir sorun. Buraya gelen insanlar yalnız fert olarak çalışmaya gelmiyor, aileleri ile birlikte göç ediyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 485 bin aileleri ile birlikte 1 milyona yakın insanımız yılın değişik dönemlerinde bir bölgeden başka bir bölgeye göç ediyor. Bu insanların temiz suya erişimi, konaklama yerleri ile ilgili altyapı problemleri ve en önemlisi çocukların eğitimi ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ordu’da fındık işçilerimiz için yapılan konaklama alanları ve uygulama faaliyetleri örnek gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

“Çalışmalar Rapor Haline Getirilerek, Başbakan’a Sunulacak”
Yapılan ziyaretler sonucunda yapılan bütün çalışmaların tamamlanarak bir rapora dönüştürüleceğini ifade eden TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR, Mart ayı sonu itibari ile hazırlanan raporu Meclis Başkanlığına, ardından Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na ve Mecliste grubu bulunan bütün Siyasi Parti Genel Başkanlarına da sunulacağını kaydetti.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>