DOKAP İLE KARADENİZ TOPTAN KALKINACAK

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘DOKAP Eylem Planı’nı açıkladı.

Davutoğlu, Ordu Kültür Merkezi’nde, Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı’nı (DOKAP) açıkladı..

“Giresun-Ordu havaalanı açılışına siz ve Cumhurbaşkanımız ile çevre ülkelerin devlet başkanları katılacak mı?” sorusu üzerine Davutoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı’nın, gurur duydukları bir proje olduğunu söyledi.

Olağanüstü bir hal olmazsa kendisinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açılışta Ordu’da bulunacağını anlatan Davutoğlu, “Ama bu güzel bir düşünce. Belki komşu ülkelerden de katılımlar olması yönünde bir çalışma yapabiliriz ama iftihar ettiğimiz bir havalimanı projesidir, denize dolguyla, dünyada örnek teşkil eden. Bu da Türkiye’nin ulaştığı kapasiteyi açıkçası gösteriyor. Bu Karadeniz Ekonomik İşbirliği anlamında bütün Karadeniz havzasının da en güzel, en özgün ve dünyada en fazla etki yapacak projelerinden biridir.

6 AYDA BİR TOPLANTI YAPILACAK

DOKAP ile ilgili 6 ayda bir toplantı yapılacağını belirten Davutoğlu, “DOKAP’ta, DAP’ta, KOP’ta, GAP’ta ve 6 ayda bir kamuoyu, bu anlamda koordine edilip bilgilendirilecek. Bu toplantılara katılarak, bu gelişmeleri bizzat takip etmek ve kamuoyumuzla paylaşmak konusunda kararlıyım. Yani bugünden itibaren hissedilecek. Nasıl Karadeniz dalgaları hemen hissedilir ya da yaylalarda rüzgarları, mutlaka hissedilecek inşallah.”

DOĞU KARADENİZ BİRLİKTE KALKINACAK

Davutoğlu, “DOKAP, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerini kapsıyor. Yani Sarp Kapısı’ndan, Samsun’a kadar olan sınır ve arkasında Bayburt ve Gümüşhane de olmak üzere bütün bu havzanın birlikte kalkınmasını planlamak üzere bu Doğu Karadeniz bölgesiyle ilgili 2023 planımızı ortaya koyuyoruz.”

KİVİ İÇİN SOĞUK HAVA DEPOSU KURULACAK

Başbakan Davutoğlu, pazara kısa sürede ulaştırılması gereken kivi, su ürünleri gibi ürünlerin, raf ömrünü uzatabilmek, ürün fiyatlarının pik olduğu dönemde pazara arzını sağlayabilmek amacıyla bölgeye hizmet edecek 3 adet soğuk havası inşa edeceklerini bildirerek, “Dünyanın en fazla fındığını üreten bölgede hem fındık fiyat istikrarının sağlanması hem de ürünün uzun süre depolanabilmesi için önem arz eden lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması amacıyla gerekli çalışmaları yapacağız. Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’nın kurulması projesini hayata geçireceğiz. Girdi temini ve ürün pazarlamaya ilişkin olarak üreticilerin ortak girişimcileri destekleyeceğiz. Tarımsal üretimin daha karlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla çiftçi örgütlenmelerini destekleyeceğiz. Orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlayacak orman ürünlerine yönelik sanayi faaliyetlerini destekleyeceğiz. Tıbbi aromatik bitkilerin envanterini çıkararak, ticari kullanım potansiyellerini araştıracağız. Üreticilere uygulamalı eğitim desteği vererek sistemin bölgede yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.”

SINIR KAPISI GELİŞECEK

Bölge sınır kapılarını geliştireceklerini bildiren Davutoğlu, “Sarp Sınır Kapısı malum Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin gelişmesiyle, Doğu Karadeniz’in nasıl olumlu etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Şimdi, Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasını sağlayacağız”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>