YATIRIMA ENGEL OLDULAR

Ordu’nun Kumru ilçesinde İşadamı Cengiz Dikici, mermer şantiyesi açmak için Maden İşleri Genel Müdürlüğünden ruhsat aldı. Kumru’nun Akçadere mevkiinde bulunan Karayollarına ait konkosör şantiyesinin hemen yanında Orman Bakanlığından kiraladığı arazide tesisi kurmak için çalışmalara başladı.
Giresun Orman Bölge Müdürlüğü kiralanan alanın bir kısmında 3. sınıf 50 kadar ağaç’ın kesilerek yerin teslimi için ihale açtı.
İhaleye Dikici’de girip kazanarak 8 bin 500 lira ödeme yaptı. Kesilen ağaçları ise köylülere kullanmaları için verdi. Ancak bazı köylüler yatırıma engel olmak için eylem yaptı. Bu duruma tepki gösteren Dikici, AK Parti Eski Milletvekili Eyüp Fatsa tarafından açılan ve kurulacak mermer tesisinin yanında yer alan taş ocağına neden ses çıkartılmadığını sordu.
Memleketime yatırım yaparak, 150 kadar hemşehrisini tesiste çalıştırmak istediğini söyleyen Dikici, “Tesisin çevreye herhangi bir zararı olmayacak. Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Başbakanlık onayıyla ruhsat alındı. Jeolog, Arkeolog, çevre ve orman mühendislerinin oluşturduğu bir ekip bölgede çalışma yaparak tarihi yapısının olup olmadığını inceleyerek her hangi bir mahsurunun olmadığını belgelendirerek ruhsat verildi. Bloklar halinde mermer taşlar kesilecek. Herhangi bir patlayıcı madde veya dinamit kullanılmayacak.  Tesis, karayolları şantiye alanı içerisinde. Karayolları şantiyesini de AK Parti Eski Milletvekili Eyüp Fatsa buraya kurmuştu. Dinamitlerle taşlar patlatılırken sesini çıkarmayanlar şimdi tepki gösteriyor.”dedi.
Kesilen ağaçların köylülere verildiğini ifade eden Dikici, “Kesim, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri kontrolünde gerçekleşti. Kiraladığımız arazinin sadece çok küçük bir bölgesinde ağaç yer alıyordu. Yaklaşık olarak 3 sınıf olarak tabir edilen 50 ağaç kesildi. Yapılan sözleşme gereği kesilen ağacın 10 katı ağaç dikilecek bölgeye.” diye konuştu.
Yöre için anlamı olan ancak tarihi olarak herhangi bir anlam teşkil etmeyen kuşnafak kayası olarak adlandırılan bölgeye ise dokunulmayacağını söyleyen Dikici, “Bu bölgeye mesire alanı yapılması için bırakacağız. Mermerin bulunduğu alanda çalışma yaparak ilçeme istihdamda katkı sağlamak istiyorum. Başkada bir amacım yok.”diye sözlerini tamamladı.

BÜTÜN RUHSATLARI ALINMIŞ

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu çalışmaların yürütüldüğü yerle ilgili her türlü izin ve ruhsatın alındığını söyledi. Vali Balkanlıoğlu, “Tamamının izinleri alınmış. Köylüler ‘dava açtık davayı bekleyelim’ diyorlar. Tabi yürütmeyi durdurma kararı verilmedikçe dava açılması çalışmayı durdurmaz. Vatandaşın ruhsatı varsa, aldığı ruhsatın yerinde çalışma yapmasına hukuki bir engel olmazsa bizim karışmamız zor olur” dedi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>