ERÇAL, ADAYLIĞA YEŞİL IŞIK YAKTI

Erçallar Fındık Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Erçal, ticaretten sanata, gündelik yaşamdan siyasete gazetemizin sorularını cevapladı.

Renkli kişiliği ile iş adamlığının yanında şair ve araştırmacılığı, yazdığı kitaplar ile siyasete uzanan yaşamıyla Erçal, hep dikkat çeken isim oldu.

Erçal, sorularımızı cevaplarken yeni dönemde siyaset ile ilgili beklentilerini de anlattı.

 

ÖNCELİKLE TÜRKİYE’NİN, KARADENİZ’İN, ORDU’NUN ÖNCELİKLİ GÜNDEMİ FINDIĞI SORMAK İSTİYORUM. FINDIKTA DURUM NE ?

Bu yıl 2 gün yaşanan don olayının ardından bilindiği gibi üretim alanlarının büyük bölümünü elinde tutan Ordu ve Giresun’da rekolte 3′te 1 oranına düştü. 7 ilçemizde ise hiç olmadı. Bundan dolayı fiyatlar ciddi oranda yükseldi, 15 lirayı buldu. Ordu’lu üreticinin elinde istenilen seviyede fındık olmamasına rağmen Batı Karadenizli üreticilerde ciddi manada fındık var. Bu sezon Batı Karadeniz bölgesindeki üretici ciddi kazanç sağladı.

 

ERÇALLAR OLARAK FINDIK İLE İLGİLİ PROJELERİNİZ NELER ?

Fındık bölgemizin milli ürünü. Fındık, bölgemizin veli nimeti. İnsanımızın en önemli ve nerede ise tek geçim kaynağı. İnsanımız bu üründen ne kadar çok kazanırsa o kadar insanımızın ekonomik durumu iyi olur. Fındık sektöründe yer alan tüm temsilciler bu ürünü mamül olarak satmanın planlarını yapması gerekiyor.

Erçallar olarak fındık macunu, meyve aromalı fındık draje, naturel, işlenmiş fındık ve zıp zıp adını verdiğimiz özel fındık çeşitleriyle 32 çeşit ürün üretip pazarlıyoruz. Hedefimiz 52 çeşit mamül.

Ordu-Giresun Havaalanı’nın hemen yanına kurulacak olan Çikolata Park’ta da yer alarak fındık ürünlerimizle ilimize destek olacağız.

 

KUMRU FABRİKASINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİNİZ İŞSİZ KALMASIN DİYE BATI KARADENİZ’DEN ORDU’YA FINDIK GETİRDİĞİNİZİ AÇIKLAMIŞTINIZ BU KONUYU ANLATIR MISINIZ ?

Zonguldak Alaplı’da bir fabrikamız bulunuyor. Ordu’da hiç fındık olmayan ilçelerden birisi de Kumru oldu. Fabrikamızda 200 kişiyi istihdam ediyoruz. Bu insanların fındıkları olmadı, tek geçim kaynakları ise fındık. Kumru’da yetişip, yaşadık. İnsanların işsiz kalmasına gönlümüz razı olmadı. Bizde aldığımız fındığın bir kısmını fabrika işlesin, insanımız işsiz kalmasın diye Alaplı’dan Kumru’ya sevkettik. İlimizin yakacağı fındık kabuğu fiyatları bu yıl 3 kat arttı ancak biz geçtiğimiz yıl fiyatlarıyla satıyoruz. Halkımızın ekonomik durumu malum. O insanların duasını almak bize yetiyor.

 

FINDIK SEKTÖRÜNE YATIRIMLARINIZ SÜRECEK Mİ ?

Fındık için yatırımlarımız sürecek. 4 Milyon dolarlık bir yatırım daha planlıyoruz.

Fındık sektörünün yanında otomotiv, gıda, inşaat sektörlerinde çalışmalarımız sürüyor.

 

İSMET ERÇAL İSMİ İŞ ADAMLIĞININ YANINDA ŞAİRLİĞİ, YAZARLIĞI, TARİH AŞKI İLE DE HEP GÖZE ÇARPIYOR. BİRAZ DA BU KONULARDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ?

Şiir kitaplarım, Kumru tarihi anlatan bir kitabım ve kendi çabalarımla kurduğum bir müzem bulunuyor.

Bu yaptıklarım tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Kumru yöresi tarihi adlı kitabım 10 yıllık bir çalışma ile tamamlandı. İlk nüfus sayımının yapıldığı 1834 ve 1880 tarihi arşivlerinde yapılan araştırmaların Türkçe’ye çevrilmesi ile kitap hazırlandı. Kumru’nun soy ağacını çıkartmış olduk.

Ayrıca kaçakçılığı önlemek için bir müze kurdum. 200′den fazla tarihi eserin bulunduğu müzemden Karadeniz tarihini eserler ile görmek isteyen bir çok araştırmacı faydalandı. Ordu Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi ortaklaşa müzem eserlerinden faydalanarak Karadeniz bölgesi tarihi ile ilgili araştırma yazısı hazırladı. İlerideki dönemde Ordu’da müzemi halka açarak Karadeniz tarihini görmek isteyenlerin hizmetine sunmak istiyorum. Bu müze ile tarihi eserlerin yurt dışna kaçırılmasını önledim. Müzedeki tüm eserlerin envanteri Ordu Müzesinde kayıt altında tutuluyor.

 

BİRAZ’DA SİYASETTEN BAHSETMEK İSTİYORUM. MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMLERİ YAKLAŞIYOR, DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ ?

AK Parti İl Başkanlığı yönetim kurulunda görevim sürüyor. Daha öncede İl Genel Meclis üyeliği görevini yürütmüştüm. Bir önceki Milletvekilliği döneminde ise aday adayı olmuştum. Ancak nasipten öteye geçilmiyor ki aday sıralamasında yer almadım. Nasibimiz değilmiş diyerek partimize, milletimize hizmetlerimizi sürdürdük.

Yeni dönemde rabbim nasip ederse yine aday olmayı düşünüyorum. Partimde uygun görürse milletimize bu yolda hizmet etmek istiyorum. Memleketime bugüne kadar iş alanında, kültür ve sosyal alanlarda hizmet ettim. Hizmetlerin devamını bu kulvarda sürdürmek istiyorum.

 

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEY VAR MI ?

Ülkemize, memleketimize, milletimize hizmetlerimi sürdürmek istiyorum. Bunun için gereken gayreti göstereceğim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>