ORDU KARAYOLUYLA 12 ÜLKEYE BAĞLANIYOR

 

 

KEİPA (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenteler Asamblesi) Türk Grubu Başkanı ve Ordu Milletvekili İhsan Şener, 7 bin 700 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Çevre yolu projesi ve Deniz yolu projesinin hayata geçirilmesi için üye ülkelerin çalışmaları yoğunlaştırmasını istedi.

 

Atina’da düzenlenen 44. Genel Kurul toplantısında Şener, Karadeniz Otoyol projesi ve Deniz yolu projesini gündeme getirdiklerini bildirdi.

 

Karadeniz Otoyol projesiyle Karadeniz’in çevresinde yer alan Türkiye, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan gibi ülkeleri karadan birbirine bağlayacak olan proje’ye Karadeniz’e kıyısı bulunmayan Yunanistan, Arnavutluk, Sırbistan, Ermenistan ve Azerbaycan gibi ülkeler de kendi hatlarını inşa ederek dahil olacak.

 

Karadeniz Otoyolu Projesi’nde 12 KEİ ülkesinin imzası olduğunu hatırlatan Şener, “7 bin 700 km’yi bulacak bu hat ile Ticaret ve taşımacılık artacak. Türkiye’nin özellikle Karadeniz turizm ekonomisine de doping etkisi yapacak. Karadeniz’in tamamına bölge ülkelerden turistler karayolu ile rahatlıkla ulaşabilecek. Karadeniz Çevre yolu’nun tamamlanması, Deniz yollarının geliştirilmesi bölgemize büyük katkı sağlayacak.”dedi.

 

ÇATIŞMALARI DA ÖNLEYECEK

 

Projeyle bölgedeki iç çatışmalara da son verilebileceğini ifade eden Şener, “Bölge halklarının birbirlerini daha iyi tanımalarını, yakınlaşmaları sağlayacak. KEİ ve KEİPA etkinliğini arttıracak halklarımızın günlük hayatlarında bu teşkilatın faydasını hissettirecek somut projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde bu yönde çalışmaları yoğunlaştıracağız.”diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>