EĞİTİME YATIRIM 10 KAT ARTTI

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili İhsan Şener, Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Geleceğin inşası noktasında en büyük payın öğretmenlere ait olduğunu söyleyen Şener, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitiminin yanında vatan, millet, insan sevgisini, insani değerleri aşılayan öğretmenlerimiz toplumun şekillenmesinde en büyük paya sahiptir. Eğitim ve öğretmenlere verilen değerlerler Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayacaktır.”dedi.

2002 yılından bu yana Türkiye’de eğitime ve öğretmene verilen değerin arttığını söyleyen Şener, “2003 yılından bu yana 460 bin’in üzerinde öğretmen alımı gerçekleştirilerek eğitimcilerimize istihdam imkanı sağlanmıştır. Yeni kurulan üniversiteler ile akademik personel sayısı da artarak 130 bin’in üzerine çıktı. Öğretmenlerin daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak için 2002 yılından bu yana yüzde 317′lik maaşlarında artış sağlandı. Eğitim ve öğretim ödeneği 175 lira iken şuanda 850 lira’ya ulaştı.”dedi.

Daha iyi eğitim şartlarının oluşturulması için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Şener, ” Öğretmen ve öğrencilerimize 1 Milyar 800 milyon adet’in üzerinde ücretsiz kitap dağıtımı gerçekleştirildi. Fatih projesi kapsamında ise öğretmenlerimizin teknoloji imkanları ile eğitim vermelerini sağlayacak akıllı tahta yerleştirilmesi ve tablet bilgisayarı dağıtımları ise sürüyor. Bu projeyle Eğitimle teknolojiyi buluştu. 12 yılda yapılan 205 bin’in üzerindeki derslik ile öğretmenlerimizi kalabalık sınıflarda eğitimden kurtarıldı.”

Eğitim’ ayrılan payın 80 Milyar lirayı bulduğunu ifade eden Şener, “Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 2002 yılında sadece 7,5 Milyar lira iken bu yıl ise bu rakam 80 Milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor. Ayrıca Ailelere çocuklarının eğitimlerini aksatmamaları için 2003 yılından başlamak üzere sürdürülen Şartlı eğitim yatırımı kapsamında 15 milyon 176 bin 425 çocuğumuzun ailelerine 2 Milyar 536 Milyon lira ödeme yapıldı.”

Öğretmenler gününü kutlayan Şener, öğretmenlerin her birine şükran ve minnetlerini sunduğunu söyledi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>