ÇOBANLAR YARIŞA HAZIRLANIYOR

ORDU’da çobanlar, İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gölköy Belediye Başkanlığı ve Ordu Veteriner Hekimleri Odası tarafından düzenlenecek olan ‘Gölköylü Çobanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması’na hazırlanıyor.

Çobanların hayvancılık bilgisinin artırılması ve kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması amacıyla 17 Mayıs’ta Gölköy Belediye Düğün Salonu’nda yapılacak olan ‘Gölköylü Çobanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması’nda birinciye 12, ikinciye 9, üçüncüye 6 çeyrek altın ödülü verilecek. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, yarışmada çobanlara hayvan sağlığı ve hayvan hastalıklarıyla ilgili sorular sorulacağını belirtti. Çobanların hayvan sağlığı ile ilgili bilgilerini ve kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini de vurgulayan Müdür Sağlam, “İlimizde özellikle küçük baş hayvancılığın gelişmesinde yaygınlaşmasında önemli görev sorumluluk üstlenen çobaklık mesleğinin geleceğini kurtarılması onlara sağlıklı, kalıcı hayvan bilgiler hayvan hastalıkları sağlığıyla ilgili bilgiler verilmesi için bazı çalışmalarımız var. Bu yarışma hem Bakanlığımızın çobanlık mesleğine verdiği önemi ortaya koymak, hem de çobanların hayvancılık noktasındaki bilgi ve beceri deneyimlerini artırmak adına düzenlenen bir yarışma. Yarışmanın yörede büyük ilgi görmesini bekliyoruz” dedi.

Bilgi yarışmasına hazırlanan 230 koyun otlatan Emrah Katırcı ise “Dede mesleği çobanlığı çocukluğumdan beri yapıyorum. Böyle bir yarışma düzenlenmesi bizim için çok faydalı olacak. Bende bu yarışmada iddialıyım. Yarışmaya çalışırken bir taraftan da düzenli kitap okumaya başladım” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>