AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ ORDU’DA

 

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili İhsan Şener, Ordu Arıcılık Enstitüsünü ziyaret ederek, Arıcılıkla ilgili Avrupa’nın en büyük laboratuarının da bulunacağı tesis inşaatında incelemelerde bulundu.

Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz, enstitünün çalışmalarıyla ilgili Şener’e bilgi verdi.

 

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK LABORATUVARI KURULUYOR

Arım, Balım, Peteğim Projesi kapsamında yapılan tesis inşaatının hızla ilerlediğini söyleyen Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz, “Arıcılık üzerine Dünya’da ilk 3 arasına girebilecek ve Avrupa’nın en büyük laboratuvarıda tesiste yer alacak. Arıcılarımızın dünya ile rekabet edebilecek bir seviyeye gelecek. 150 personel istihdam edilecek tesislerde bal, ham mum, petek, propolis, polen, arı sütü paketlemesi gerçekleşecek. Kalite sorunu ortadan kalkarak ürünlerimizi dışa pazarlara ulaştıracağız.”dedi.

 

ARILARIN GİRDİĞİ BAHÇEDE VERİM YÜZDE 40 ARTIYOR

Balda verimin ve kalitenin arttırılmasının yanı sıra tarımsal üretimin arttırılması ile ilgi projeler hazırladıklarını ifade eden Yılmaz, “Arı ırkının korunması, kovanlarının taşınmasını kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projelerin yanında, kivi üreticilerimizin üretimini arttırması içinde bir proje gerçekleştirdik. Arı balın yanında tozlaşmayı sağlıyor. Dünya’nın bazı ülkelerinde arıcılar kovanlarını bahçelere kiralıyorlar. Bahçelerinde tozlaşmayı sağlayarak ürün miktarını arttırmayı böylece sağlıyorlar. Ordu’da kivi bahçelerinde yaptığımız bu projede arı’nın girmediği ağaçlarda verim 3′te 1′e düşerken, arıların girdiğinde ise verim yüzde 40 arttığına şahit olduk. Arıları bu yöndende üreticilerimizin kullanmasına teşvik ediyoruz.”diye konuştu.

 

HEDEF ORTADOĞU PAZARI

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili İhsan Şener, Türkiye’de arıcılık yapan aile sayısında Ordu’nun 2. sırada yer aldığını belirterek şunları söyledi; “Arıcılık Enstitüsü ülkemizde sadece Ordu’da var. Bu büyük bir avantaj. Üreticilerimizin daha kaliteli bal üretiminin yanında arıcılığın yan ürünlerinde çalışmalar yapması çok önemli. Ordu’da arıcılığın daha iyi noktalara gitmesi için desteklerimiz sürüyor. Son 3 yılda 10 Milyon lira karşılığı koloni desteği sağlandı. Bal paketlemesi için ise 2 tesis destekleme programları ile hayata geçirildi. Enstitümüzün gayretleri ile yapımı süren tesiste tamamlanıp faaliyete geçtiğinde Ordu ve çevre illerinde arıcıların daha geniş pazarlarda ballarını satmalarını sağlayacak. Bu tesis özellikle yoğun talep alan Ortadoğu pazarında söz sahibi olacağına inanıyorum.”diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>