ŞENER, RUSYA PAZARINI HEDEF GÖSTERDİ

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili İhsan Şener, Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek çalışmalar ile ilgili brifing aldı.

 

Şener, Rusya pazarına dikkat çekerek hayvancılık, süt ürünleri üretimi konusunda yoğun çalışma içerisinde olunmasını istedi.

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz,  arazi ve ürün dağılımı, hayvan varlığı, fındık ihracatı, süt ürünleri üretimi, gıda denetimleri, eğitim ve yayım çalışmaları, ekonomik yatırımlar, hibe destekleri gibi konularda bilgi verdi.

 

Şener, hayvancılık ve süt ürünleri konusunda çalışmaların yoğunlaşmasını isteyerek şunları söyledi; “KEİPA Türk Grubu başkanı olmam nedeniyle üye devletlerin içerisinde yer alan Rusya ile de iyi ilişkiler içerisindeyiz. Rusya aldığı kararla AB ülkelerine ithalat yasağı uyguluyor. Bu yasak nedeniyle ürünlerini Türkiye’den almak istiyor. 2013′te Rusya sadece AB ülkelerinden 12 Milyar dolarlık gıda ve tarım ürünü aldı. Bu ithalat kaleminin başında ise et ve süt ürünleri yer alıyor. Rusya’ya yakın bir il olarak et ve süt ürünlerinin üretimini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalıyız. Ordu bu ihracatın içinde olmalıdır. 50 bin dönüm meramız ile küçükbaş hayvancılığı arttırabilirsek çok büyük bir gelir kapısını açmış olacağız. Üreticilerimizi bu yönde teşvik edelim. Çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştıralım.”dedi.

 

2013 yılında Türkiye’nin 2 Milyar dolara yakın bir ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Şener, “Bu rakam 6 katına çıkmış durumda. Ordu bu ihracat içerisinde yer almalıdır. Müdürlüğümüzün bu konuda yapacağı projelere elimizden ne geliyorsa yardımcı olacağım. Burada önemli olan şey, Ordulu üreticilerimizin bu pazar içerisinde yer almasıdır.”diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>