HAVAALANINA TAHMİN İSTASYONU KURULACAK

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Meteoroloji Müdürlüğünü ziyaret etti. Ordu Meteoroloji Müdürü Hüseyin Artan ve kurum çalışanları tarafından Meteoroloji Müdürlüğünün çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

Ordu genelinde bulunan istasyonlar hakkında bilgiler vererek, hava tahmin raporlarının hazırlanmasında gerekli olan meteorolojik ölçümlerin nasıl yapıldığını anlatan Meteoroloji Müdürü Hüseyin Artan, Altınordu, Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çaybaşı, Çambaşı Kayak
Merkezi, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabataş, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye ve ODÜ olmak üzere 17 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ile Ünye balıkçı barınağı ana mendirek feneri ve Perşembe Yason burnu deniz feneri olmak
üzere 2 adet denizcilik faaliyetlerine destek için kullanılan Otomatik Meteoroloji Gözlem Sistemi bulunduğunu, ayrıca Aybastı Pelitözü Mahallesine de Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacağını ifade etti ve Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinin Tematik Park olarak düzenlenerek halkın ziyaretine açılacağını sözlerine ekledi.

Yapımı devam eden Ordu-Giresun Havaalanına da Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacağını belirten Hüseyin Artan, Ordu-Giresun Havaalanına kurulacak Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu’nun teknik cihazlarının ve ekipmanının hazır olduğunu, havaalanı inşaatının tamamlanmasıyla birlikte Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu’nun 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçeceğini kaydetti.

Meteoroloji Müdürü Hüseyin Artan, Ordu’nun nemli bir iklime sahip, kışları serin, yazları ılık, deniz tesirine yakın bir iklime sahip olduğunu söyleyerek, ”Ordu’da en yüksek sıcaklık 6 Haziran 1994 yılında 37.3, en düşük sıcaklık -7.2 ile 29 Ocak 1964, en çok yağış 171.3 ile 13 Haziran 1975, en hızlı rüzgar 136.8 ile 12 Mart 1968, en yüksek kar ise 62 cm ile 1 Şubat 1967 tarihinde görülmüştür” dedi.

Ordu’da yağış yönünden çok fazla sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Hüseyin Artan, “Ordu, yıl genelinde iyi yağış alan bir il. Ordu’da yağış yönünden bir sıkıntı yok. Bazı aylarda çok, bazı aylarda az yağış olmasına karşın yıllık verilere baktığımızda standart bir yağış aldığını görüyoruz” diyerek, yaklaşan Kurban Bayramı’nda da Ordu’da havaların güzel geçeceğinin tahmin edildiğini söyledi.
Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Hava tahminlerinin doğru ve zamanında yapılması meydana gelebilecek sel, fırtına, kar yağışı, kuraklık gibi hava olaylarına karşı zamanında önlem alınması açısından son derece önemlidir. İl Müdürlüğümüz, Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonlarıyla ilimiz genelindeki hava olaylarını gözlemlemektedir. Yaptıkları çalışmalardan dolayı Meteoroloji İl Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>