GAZİLERE ŞEREF MADALYASI

 

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili ihsan Şener, Güney Kore Cumhuriyeti tarafından Gazilere gönderilen Kore Devlet Madalyasını ailelerine teslim etti.

Kore Gazisi Ali Osman Gözlemeci ve Halit Sevgi’nin hayatta olmaması nedeniyle madalyaları ailelerine teslim edildi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, tarafından hazırlanan programda Halit Sevgi’nin kızı Güladiye Sevgi’ye madalyasını Şener takdim ederken, Ali Osman Gözlemeci’nin madalyasını ise CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız verdi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Kore’de gazi olan ancak hayatta olmayan 2 gazimizin madalyalarını teslim etmekten dolayı büyük gurur duyduklarını söyledi.

 

Onur madalyasını sahiplerine teslim ettiklerini ifade eden Şener, “Her iki gazimizde aramızda yok ancak aileleri için çok güzel bir hatıra olacaktır. Türkiye, Kore Cumhuriyetinin bağımsızlığına katkı sunarak özgürlüğü için mücadele verdi. Bu mücadele her iki ülke arasında ise kardeşliği her açıdan güçlendirdi. Buradan bir kez daha Kore’de hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türkiye, mazlumların, mağdurların, darda kalmışların her zaman yanında yer almıştır. Bugün sınırlarımızda yaşanan insanlık dramına ülkemiz sessiz kalmamış, oradaki insanlara da kucak açmıştır. Irak’ta, Suriye’de yaşanan en ufak bir olumsuz gelişmede görüyoruz ki insanlar yönünü Türkiye’ye dönüyor. Buda ülkemizin istikrarlı ve huzurlu bir yer olduğunu açıkça gösteriyor. Ülkemizde risklere rağmen gönlünü hep açtı, açmaya da devam edecek.” dedi.

 

KORE BÜYÜKELÇİSNDEN TEŞEKKÜR

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi LEE Sangkyu ise ailelere gönderdiği teşekkür yazısında şunları söyledi; “Kore savaşı sırasında sizin ve ülkenizin, Kore Cumhuriyetinin hürriyetinin ve demokrasisinin korunması için göstermiş olduğunuz yardımlardan dolayı Kore halkına adına sonsuz teşekkürlerimi sunmaktan onur duyuyorum. Özgür ülkemizin yeniden kurulması için aziz fedakarlığınızın hatırasını kalbimizde daima muhafaza edeceğiz. Minnet dolu taktirlerimizle değerli katkılarınızdan dolayı sizi Kore Cumhuriyeti halkının bütün iyi dilekleriyle Barış büyükelçisi ilan etmekten onur duyuyor, iki ülke arasındaki saygı ve dostluğun  gelecek nesillere örnek olacak şekilde ebediyyen devam etmesi umuduyla size bu savaşa katılma madalyası ile belgesini sunuyorum.”

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>