KURBAN’IN PASAPORTUNU SORUN

Ordu’da yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle il dışına gidecek hayvanların kan tahlilleri yapılıyor, il dışından gelenlerin ise kontrolleri gerçekleştiriliyor.

Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, başka illere sevk olacak hayvanların kanlarını tüplerle alarak herhangi bir hastalığı olup olmadığını analiz edilerek kontrol ediyor.

Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Pasaportu olmayan, küpesi olmayan hayvanların kesinlikle alınmamasını istedi.

Kurbanlık hayvanlar ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Yılmaz, “İl dışına gidecek hayvanların aşılarını yaparak, kan tahlillerini alarak Şap hastalığı veya herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını tesbit ediyoruz. Biz bununla ilgili özellikle hayvancılığın  yoğun olarak yapıldığı Kabataş, Aybastı, Gölköy, Korgan ilçelerimizde Trakya bölgelerimize hayvan götürecek üreticilerimizin müracatı üzerine kendilerine işletmelerine gitmek suretiyle hayvanlarından kan örnekleri aldık. Bu kan örneklerini ilgili laboratuvarlarda analize tabi tuttuk. Analiz sonucunda şap hastalığı bulaşık olmayan hayvanların sevkine müsade edecek şekilde belgeleri düzenlendi. Bu belgelerle birlikte üreticilerimiz hyvanlarını istedikleri yere götürerek satışını yapıyor.”

 

MUTLAKA PASAPORTLARINI KONTROL EDİN

Her hayvan’ın kulak küpesi ve pasaportu olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hayvan pazarlarında hayvan alacaklar eğer kurbanlık hayvan alacaklar bu hayvanların kesinlikle pasaportunu istemeleri gerekiyor. Eğer bu hayvanlar küpesizse kesinlikle bu hayvanları almamaları gerekiyor. Kurbanlık alacak kişilerin bir defa hayvanın pasaportunu ve küpesini mutlaka aramalarını küpeli hayvan almaları gerekiyor. Eğer hayvan il dışından gelmişse bu hayvanın veteriner sağlık raporunun mutlaka olması gerekiyor. Veteriner sağlık raporunun olması bu hayvanın aşı kayıtlarının düzenli tutulduğu, aşılarının yapıldığı ve sağlıklı olduğunu gösteriyor.”

 

KURBANIN ARDINDAN KÜPELERİ GETİRİN

Kesilen hayvanların kulak küpelerinin hayvan düşümünün yapılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine getirilmesi gerekiyor diyen Yılmaz, “Kesilen hayvanların kayıt sisteminden düşülmesi gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımıza çok iş düşüyor. Vatandaşlarımız kesmiş olduğu kurbanın küpe numarasını bayramının akabinde il, ilçe müdürlüklerine bildirmeleri durumunda bu hayvanlar sistemden düşecek, böylece ülkemizin gerçek hayvan mevcudunun bilinmesi sağlanacaktır.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>