ORDU-JAPON KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİ

Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı, Ordu’nun Ünye İlçesi’nde açıldı. Açılışa katılan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, 540 Türk denizcinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni faciasının Türk ve Japon işbirliği ile sinema filmi çekileceğini ve çekimlerin Aralık ayında İstanbul’da başlayacağını söyledi.

Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizcisi ve içlerinde bulunan Ünyeli’lerin anısına Ünye Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği tarafından Ünye’nin Topyanı mevkisinde yaptırılan ‘Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı’ törenle açıldı. Açılışa AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kore ve Kıbrıs gazileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘ORUÇ REİS’ FIRKATEYNİ DE GELDİ

Türk- Japon ülkelerinin kültürünü, kardeşlik ve humanizm felsefesinde sentezleyen, Ertuğrul Fırkateyni kazasının 124′üncü yılında yapılan açılışa Gölcük Donanma Komutanlığı’ndan Kurmay Yarbay Mehmet Özen komutasındaki Oruç Reis Fırkateyni de Ünye’ye gelerek açılış yapılacak alanın karşısına demirledi. Şehitler için saygı duruşu, Japonya ve Türk Milli marşları okunması ile başlayan açılışta ilk konuşmayı Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu yaptı. Konuşmasına Japon selamı vererek başlayan Kapıcıoğlu, Ertuğrul Fırkateyni’nin, 124 yıl önce Japonya’da fırtınaya tutularak kayalara çarpıp parçalandığını 540 Türk Denizcinin şehit olduğunu ve 69′unun ise yaralı olarak kurtulduğunu söyledi. Bu Facianın anısına Japonya’da 2 anıtın bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kapıcıoğlu şunları söyledi:

“Bu anıt Türkiye’de yapılan ilk ve tek anıttır. Burada Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan iki denizcimizin torunu da aramızdadır. Ertuğrul Fırkateyni’nde 8 Ünyeli denizci şehit olmuş, bir Ünyeli denizci ise yaralı olarak kurtulmuştur. Ertuğrul’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu anıtın yapıldığı alan Kurtuluş Savaşında deniz savunmasının yapıldığı ve topların bulunduğu topyanıdır. Burası şehitlerin huzur bulduğu yerdir. Ünye’de bir tarih doğmuştur. Yaşsasın Türk- Japon dostluğu. Yaşasın Ünye- Osimo kardeşliği”

Dernek başkanı Prof. Dr. Kapıcıoğlu, konuşimasının sonunda Türk-Japon dostluğu adına 4 beyaz güvercin uçurdu.

SİNEMA FİLMİ ÇEKİLECEK

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi de, Ertuğrul Fırkateyni’nin Türk-Japon işbirliği ile sinema filminin çekileceğini söyledi. Büyükelçi Yutaka Yokoi, anıtın yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek ŞÖYLE KONUŞTU:

“Türk-Japon dostluğunun temelini oluşturan Ertuğrul Fırkateyni faciasının 124′üncü yıldönümü. Bu olay iki ülke arasında dostluğu pekiştirmiş ve gelişmesine neden olmuştur. Türkiye’de ve Japonya’da meydana gelen depremlerde her iki ülke de yardım için ilk gidenlerden ve en uzun süre kalanlardan olmuştur. Ayrıca Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125′inci yıl önümünde Türk-Japon işbirliği ile Ertuğrul sinema filmi çekilecek. Filmin çekimlerine ise Aralık ayında İstanbul’da başlanacak.”

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun konuşmasının ardından Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi’ye ve anıta katkı verenlere plaket verildi. Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtının kurdelesi kesilerek açılışı yapılırken töreninin sonunda Türk Japon Dostluğu için fidan dikimi ile tören sona erdi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>