FINDIK KABUĞUNA ZAM !

FINDIK’ta yaşanan don, fındık kabuğu fiyatlarını da yüzde 75 arttırdı. Geçtiğimiz sezon fındık kabuğunun tonu 200 liradan satılırken bu yıl ise 300 ile 350 lira arasında satışa sunuluyor.

Geçen sene bir çuval kabuk 12 liradan satılırken bu yıl ise kabuk çuvalı 15 liradan başlayıp 22 liraya kadar çıkıyor. Kış aylarında kabuk fiyatlarının artış veya azalışını fındığın gidişatı belirleyecek.

Kabuk satıcıları, geçen seneye oranla kabuk fiyatlarının %75 seviyelerinde zamlandığını belirterek, “Geçen sene bir çuval kabuk fiyatı 12 TL’den açıldı. Şimdi kabuk çuvalı 15 TL’den başlayıp 22 TL’ye kadar çıkıyor. Fındık kabuğunun tonunu geçen sene 200 liraya alıyorduk. Bu sene fındığın yanmasından dolayı 300-350 lira arasında fiyatlarla alıyoruz. % 75 gibi bir zam var. Kabuk fiyatının artmasının tek sebebi fındığın yanması, rekoltenin düşük olması. Fiyatların yüksek olması satışları da etkiliyor. 20 çuval alacak olan kişi 10 çuval alıyor. Kömürü daha fazla alıyor.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>