30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıldönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Ordu’da coşkuyla kutlandı.

Ordu’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından, Valilik Makamında, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tebrikleri kabul etti.

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili İhsan Şener, “30 Ağustos Zafer’i milletimizin birlik ve beraberliği ile her şeyi başarabileceğinin Dünya’ya göstergesidir.” Dedi.

30 Ağustos’ta kazanılan zaferin 92. Yılını kutlamanın gurur ve onurunu hep birlikte yaşıyoruz diyen Şener, “Başkumandanlık Meydan muharebesiyle milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihin altın sayfalarında yer alan bir destan yazdılar. Bu zafer, milletimizin birlik ve beraberliği ile üstesinden gelemeyeceği hiçbir gücün olmadığını göstermenin yanında yüz yıllardır hür yaşamış bir milletinde prangalara vurulamayacağının da ispatı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nde yazılan destanın ardından Kurtuluş savaşının kazanılması ile Anadolu yeniden Türk yurdu olmuştur. Şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak bizlerde Türkiye’nin muasırlar medeniyetler seviyesine çıkması için çalışıyoruz.

Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.”

HAMARAT’IN KUTLAMA MESAJI

AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayarak, 30 Ağustos’un eşine az rastlanır bir zafer olduğuna dikkat çekti.

Hamarat mesajında:
“Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan, birlik ve dayanışma içinde gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos Zaferi de, Türk Milleti’nin fedakârlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin önemli ve anlamlı bir göstergesidir. Tarihimizin en önemli kilometre taşlarından olan, 26 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda ulaşılan 30 Ağustos Zaferi, tam bağımsız, ulusal egemenliğe dayanan, lâik ve demokratik yeni Türk Devleti’nin kurulmasının yolunu açmıştır. Bu eşsiz zaferin ardında, yokluk ve imkansızlıklar içinde bulunan aziz milletimizin birlik ve beraberliği, istiklal ve Hürriyet aşkı, kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır. Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz güç, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunda saklıdır. Onun için bu anlamlı günde bir kez daha farklılıklarımızı bir kenara bırakarak milletimizin değerleri, cumhuriyetimizin nitelikleri ve ortak hedeflerimiz etrafında her zamankinden daha çok kenetlenmeye ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

YILMAZ’IN KUTLAMA MESAJI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında; “Şehit kanları ile sulanarak kurulan bu büyük ülkeyi, medeniyet yarışında en ön sıraya taşımak için daha çok çalışmamız gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

30 Ağustos zaferinin Türk milletine kayıtsız- şartsız bağımsızlığı ve milli hâkimiyeti müjdelediğini vurgulayan Başkan Yılmaz, mesajında şu görüşlere yer verdi;

“Anadolu topraklarını sonsuza kadar yurt toprağı yapan, milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren Kurtuluş Savaşımızın tacı büyük zaferin 92. yıldönümünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.

1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyaya verilen önemli bir mesajdır. 30 Ağustos; milletimizin, asla zalimlere, işgalcilere boyun eğmeyeceğinin, gurur dolu geçmişinde olduğu gibi ilelebet bağımsız ve bir arada yaşayacağının tüm dünyaya sergilendiği bir Zaferin kutlamasıdır.
Vatan sevgisi ve üstün cesaretiyle kanının son damlasına kadar vatanını savunan şanlı ordumuzun kazandığı bu büyük zafer, Türk Milletinin birlik ve bütünlüğüne yönelik her türlü tehdit ve saldırı karşısında kenetlenerek, hiçbir gücün, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, birliğinin ve bağımsızlığının elinden alınmasına fırsat vermeyeceğinin simgesi olmuştur.

Vatan, millet, bağımsızlık ve bayrak gibi değerlerimiz için canlarını feda eden ve bugün sahip olunan imkanların temellerini atan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimize şükran ve minnet duygularımızı sunuyor, şehit kanları ile sulanarak kurulan bu büyük ülkeyi, medeniyet yarışında en ön sıraya taşımak için daha çok çalışmamız gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum.

Bu inançla; Yüce Milletimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğrunda kanlarını akıtan şehitlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerimize de sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>