42 YIL AYNI YASTIĞA AYNI TEKNEYE BAŞ KOYDULAR

Ordu´nun Fatsa İlçesi Yalıköy mahallesinde 42 yıldır Karı-Koca birlikte balıkçılık yapıyor.

Balıkçı kızı Güngör (63) ile Balıkçı Ekrem İlkyaz (65) çifti 1972 yılında evlendi. 1960 yılında babasının yanında 9 yaşında iken balıkçılığa başlayan Güngör İlkyaz, eşinin de balıkçı olması nedeniyle 54 yıldır balıkçılık yapıyor.

Bir yastıkta 42 yılı geçen çift, balıkçılığı da birlikte yaptı. Güngör İlkyaz, balıkçılık yaptığından dolayı ´kadınlarla birlikte gün yapamadığını, gezmeye gidemediğini söyleyerek bu yönünün kötü olduğunu belirtti.

Güngör İlkyaz, aralarında yaşanan sorunları ise ağ atarken, balıkla uğraşırken konuşarak çözdüklerini söylüyor.

1960 yılında 9 yaşında babasının yanında balıkçılığa başladığını anlatan Güngör İlkyaz, “4 tane erkek kardeşimin içinde tek kız çocuktum. Babama yardım ederdim. 1972 yılında ise evlendim. Eşimde balıkçı olduğu için onunla mesleği sürdürdüm. Geceleyin eşimle balığa çıkıyoruz. Sabah saat 5 gibi eve geliyoruz. Kahvaltı yapıp 1-2 saat uyuduktan sonra ise ben ev işleri ile uğraşıyorum. Denizde çalışıyorum diye ev işlerini ihmal etmiyorum. Çamaşırları yıkamaktı, ütüydü, yemekti, temizlikti, bağdı, bahçeydi derken 42 yılım geçti. Benim için en büyük mutluluk çocuklarımı kimseye muhtaç etmeden alnımız akıyla büyütmek oldu.”

BAŞKA KADINLAR GİBİ GÜN’E GİDEMİYORUM

Güngör İlkyaz, başka kadınlar gibi gezmeye yada güne hiç gitmediğini söyleyerek, “Zor bir meslek yapıyorum. Saat kaçta balıktan dönülecek, saat kaçta evde olunacak bilemiyorum. Diğer kadınlar gibi gezmeye yada Güne gidemedim. Kimseye bir saat veremiyorum. Yakınınızın cenazesi oluyor, denizde olunca ona bile katılamıyorsunuz. Çocuklarımızın rızkı için hayatımız denizde geçiyor.”

DENİZ SAYESİNDE HASTA OLMADIM

63 yaşındayım ama hastaneye gitmedim diyen Güngör İlkyaz, “Gençliğimi, hareketliliğimi açık havaya borçluyum. Açık havada hem daha mutlu oluyorum, hem de sağlığıma çok iyi geldi. Tansiyonum bile yok.”

SORUNLARIMIZI DENİZDE ÇÖZÜYORUZ

Eşimle tartıştığımız zaman sorunlarımızı denizin ortasında çözdüklerini belirten İlkyaz, “Bazı sorunlarımızı kayık ile denizde balık tutarken çözüyoruz. Otururken birbirimize akıl veriyoruz. O bana akıl veriyor ben ona akıl veriyorum. Hayatı eşimle birlikte yaşıyorum.”

AVANTAJLARI ÇOK

Karı-Koca birlikte balıkçılık yapmanın avantajlı olduğunu anlatan Ekrem İlkyaz, “Eşimden Allah razı olsun. Ondan çok memnunum. Kazandığımız bir eve giriyor. 5 kilo balık yakalasak hepsi bir eve giriyor. Yanımda tayfam olsa ona da para vereceğim. Böyle olduğu zaman kazandığımızı bir evde harcıyoruz. Bereketli oluyor. Ayrıca denizde karnım acıkıyor eşim yemeğimi yapıyor, çayımı demliyor.65 yaşına geldim beni kimseye muhtaç etmedi. 5 çocuğumuz birlikte kazanarak büyüttük. ALlah’a çok şükrediyorum”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>