GEMİ ALMAYA GELDİ, DOLANDIRILDI

Perşembe’ye tekne satın almaya gelirken yaşadıkları pişmiş tavuğun başına gelmedi. Mersinli Yusuf Aydın 36 bin lirasını bir otobüs firmasına kaptırınca memleketine dönüş parasını bahçede fındık toplayarak kazandı.
Mersin’den yola çıkan Yusuf Aydın cebinde taşıdığı 36 bin TL parasını emanete bırakmak isteyince akıllara durgunluk veren bir olayla karşılaştı. Her gün canımızı, eşyalarımızı çocuklarımızı emanet ettiğimiz bir otobüs firmasında yaşanan olay yok artık dedirtti. Firma adına 36 bin TL parayı emanet alan muavin ilk mola verildiğinde ortadan kayboldu. Bir haftadır ne 36 bin TL’den ne de muavinden haber alınamıyor.
Parayı kayınpederine kredi çektirdiğini ve aldığı tekneyle balıkçılık yaparak borcunu ödeyeceğini söyleyen Yusuf Aydın mağduriyetinin firma tarafından karşılanmasını istiyor. Balıkçılıkla geçimini sağlayan Yusuf Aydın olayı şöyle aktardı: “Mersin otogarından otobüse bindim. Yarım saat sonra muavini çağırdım. 36 bin TL üzerimdeydi. Gündüz yolculuğu yaptığım için tedirgin oldum para gözüküyordu. Muavine söyledim emanet kabul ediyor musunuz diye. O da ne olduğunu sormadan kabul ediyoruz ağbi dedi. Yolcuların gözü önünde verdim. Kayseri’de mola verdik. İki buçuk saat sonra dinlenme tesisinde durduk. Ben muavini göremeyince şoföre sordum. Şoför muavinin ortada olmadığını söyledi. Sonra Trabzon’daki yazıhaneyi aradı. Firma yetkililerine sordu. Bunu bana siz verdiniz dedi. Çorum’da olay polise intikal etti. Polis Merkezinde tutanaklar tutuldu.”
-BEN FİRMAYA GÜVENDİM-
Olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen muavine ulaşamadıklarını kaydeden Aydın şöyle devam etti: “Muavinin yakasında firmanın kaptan yardımcısı yazıyor. Bende firmaya güvendim. Firma konuyla ilgilenmedi bile. Ben firmaya teslim ettim. Tamamen güvenimizin kurbanı olduk. Olayın üzerinden bir hafta geçti. Parayı teslim ettiğim kişinin telefonu hala açık. Ben firmaya teslim ettim, firmanın elemanı zaten hırsızmış. Ben bu parayı kayın pederime kredi çektirdim. Tekneyi alıp balıkçılık yaparak krediyi ödeyecektim.”
Olayı şaşkınlıkla karşıladıklarını söyleyen tekne sahibi Öner Öztürk “Teknemi satmak istedim. Bu yüzden internetten ilan yayınladım. Mersin’den Yusuf Aydın isimli bir kişi beni aradı. Anlaştık, sakın kimseye satma ben gelip alacağım dedi ve bin TL kaparo olarak bana gönderdi. On beş gün sonra tekrar aradı. Ben tekneye bakmaya geliyor sandım. Meğer parasını ayarlamış almaya geliyormuş. Yola çıkacağını söyledi. Önceki gün gündüz yola çıktı sabah bekliyoruz bekliyoruz gelmedi. Merak ettik aradık Trabzon’a geçmiş ben de yanlışlıkla geçti sandım meğer durum daha farklıymış” dedi.
-FİRMA SAHİP ÇIKMADI-
Perşembeli balıkçı Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “36 bin TL’yi araçta emanete teslim etmiş. Muavin ilk mola yerinde parasını alıp kaçmış. Firmanın buradaki şubesine gittik, genel müdürlükle görüştük. Ama nafile. Şoför bize dediğine göre muavini önceki gün almış ilk seferiymiş. Ne TC si var ne ulaşabileceğimiz bir adresi. Telefonu 24 saat açık. Telefon dinlemeleriyle gündeme gelen bir ülkede bir muavine ulaşılamıyor. Firma olayın üzerine gitmiyor. Bir otobüs firması muavin alıyor, ismini cismini bilmiyor. Bilmediği, tanımadığı bir adamı, ipsiz sapsız bir adamı işe alıyor, muavin yapıyor. İnsanlar canını emanet ediyor. Güvenilir diye düşünüyordum firmanın. Ama hiçbir güvenilirlikleri yokmuş. Bu çocuk çok mağdur oldu. Dolandıran kişilerin telefonu açık. Kayın pederinin üzerine kredi çekmiş. Balıkçılık yaparak aldığı krediyi ödeyecekti. Kredi aldığı parasını otobüs firmasına kaptırdı.”
Parasının tümünü otobüs firmasında kaptıran Yusuf Aydın dönüş parasını bahçede fındık toplayarak kazandığı para ile ayarladı.

Kaynak : Vona Gazetesi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>