BAŞBAKAN:LAFA DEĞİL İCRAATA BAKIN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ordu’da halka seslendi. Cumhuriyet Meydanında yapılan mitingte konuşan Erdoğan, Ordu‘nun bir türküsünün sözlerini “Boztepeye çıkmalı, şu Ordu‘ya baklamalı/ Ordu‘da lafa değil, icraata bakmalı” şeklinde değiştirdiklerini belirterek, “Ordu, inşallah icraata bakacak, Ordu kendisini büyükşehir yapana bakacak, Ordu bu Karadeniz Sahil Yolu‘nu, Ordu-Giresin Havalimanı’nı inşa edene bakacak” dedi.

Ordu‘nun CHP‘li belediye başkanını eleştirerek, CHP‘li yönetimin kente bakamadığını, yatırımlar yapamadığını söyleyen Erdoğan, “Yapamazlar kardeşim, yapamazlar. Bunların ne meşrebinde, ne mizacında, ne karakterlerinde hizmet aşkı yok, sevda yok, millete aşk yok, dertli olmak yok. Bu bizde var, onun için diyorum ki çamurlu bir Ordu değil, çöplerin olduğu birOrdu değil, kanalizasyonların aktığı bir Ordu değil, susuz bir Ordu değil. Size hizmet siyasetini getirecek bir Ordu, o da Ak Parti ile” diye konuştu.

Miting alanına gelirken deniz ve dere kenarındaki çöp mahallini görünce “eyvah” dediğini, Ordu‘nun bunu hak etmediğini düşündüğünü anlatan Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ordu, o çöpü orada görünce, şu andaki adaylarına mı oy verecek, çöpe mi oy vereceğiz, temizliğe mi oy vereceğiz? Onun için AK Parti. Bu kardeşiniz çöp dağlarının olduğu İstanbul‘u 2 yılda tertemiz yaptı. Ümraniye’de oturan hemşehrileriniz vardır, çöp dağı patladı orada, 39 tane vatandaşımız öldü. CHP’li belediye vardı o zaman, hem ilçe hem büyükşehir belediyesiCHP‘liydi. Sizin vicdanınız sızlamaz mı? Ey Kılıçdaroğlu, sizin geçmişiniz bu, siz vahşi depolamalarla mahvettiniz halkı. Şimdi diyorum ki aynı durumu bizOrdu‘da yaşamayalım, tertemiz bir Ordu, modern bir şehirciliğin yapıldığıOrdu, planlamasıyla, kentsel değişim, dönüşümüyle bambaşka bir Orduistiyoruz.

Şimdi Ordu - Giresun arasına modern bir havalimanını denizi doldurmak suretiyle inşa ediyoruz. Yıllık potansiyeli 3 milyon yolcu kapasiteli. Artık burası aynı zamanda turizmin de hareketlendiği bir yer olacak. Artık buradan Samsun-Çarşamba yapmayacaksınız, hemen yanıbaşınızda, bastırıp oraya gideceksiniz. Aynı şekilde Giresunlu hemşehrilerim de Trabzon‘a gitmeyecek, hemen buraya gelecek, ama isterse Trabzon‘a gidecek, Samsun-Çarşamba’ya yakın olan ilçelerimiz de isterse oraya da gidebilecek. Alternatiflerimiz çok olan bir yapı, biz size bunu layık gördük. Ordu‘ya 600 yataklı bir şehir hastanesi yapıyoruz, bu hastane 258 trilyona mal olacak, bu hastane de yok yok, herşey var. Gayet modern, kamu-özel ortaklığıyla bu işi yapıyoruz. Türkiye‘de bu havalimanıyla ilgili kimse bunu hayal etmiyordu, ama bitti, şu anda suratla pistler yapılıyor, dolgular bir taraftan devam ediyor, bir taraftan inşaat devam ediyor. Hedefimiz bunu bu yılın sonuna yetiştirmek, veyahut önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bitirmek, şimdiden Ordumuza hayırlı olsun. Ordumuzun ticaretine, sanayisine, turizmine bereket getirmesini diliyorum.”

Erdoğan, Ordu‘nun geleceğini ilgilendiren Sultan Abdülhamid’in projesi olan, Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesiyle de Ordu‘yu Sivas üzerinden Hatayve İskenderun‘a bağlayacak, 600 kilometre uzunluğundaki, yolun bir kısmını bölünmüş yol olarak inşa ettiklerini, kalan kısımlarıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Karadeniz-Akdeniz Yolu için sadece Ordu sınırları içinde 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel bulunduğunu, yolun Ordubölümünün 88  kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 315 trilyona mal olacağını anlatan Erdoğna, Karadeniz-Akdeniz Yolu’nu da 2015 yılın sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Ordu trafiğini rahatlatacak Ordu çevreyolu yapımının devam ettiğini, çevreyolu üzerinde de 2 adet çift tünel, 2 adet viyadük, 4 adet köprü, 3 adetKöprülü kavşak, 12 adet alt geçit yer aldığı bilgisini veren Erdoğan, bu projenin de 533 trilyona mal olduğunu, çevreyoluyla Karadeniz Sahil Yolu trafiğini Ordu il merkezinden ayırarak hem şehirlerarası seyahat güvenliğini hem de şehiriçi trafiği rahatlatacaklarını kaydetti.

Erdoğan, 12 yıllık iktidarları döneminde Ordu’ya 8 katrilyon lira yatırım yaptıklarını belirterek bakanlıkların yatırımlarını anlattı. Yolsuzlukların olduğu iktidarın bu kadar yatırımı yapamayacağını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu MHP‘den birşey olmaz, bunlar kafatası milliyetçisi, bunlar vatansever, milliyetperver değil, sadece hakaret etmek, tek sermayesi bu. Al birini, vur öbürüne hiç farkları yok. Ne yaptınız diye sorun. Bunlar buraya geldiklerinde veya buradaki adamlara sorun, ne yaptınız, sizin bir eseriniz var mı? Bu millet size DSP ile beraber iktidar ortaklığı verdi, 3.5 sene durdunuz, kaçıp gittiniz. Niye kaçıp gittiniz, kalsaydınız. Dayanamadılar. Sakarya depreminin altında kaldılar, Düzce depreminin altında kaldılar, Kocaeli depreminin altında kaldılar, kalkamadılar. Bizim dönemimiz de depremler oldu. Bingöldepremi oldu, 1 yılda yeni Bingöl‘ü inşa ettik, Simav depremi oldu, 1 yılda yeni Simav inşa ettik, Van depremi oldu, 1 yılda yeni Van inşa ettik. Biz buyuz, yolsuzlukların olduğu iktidar bunları yapabilir mi?

Ben burada birşey söylüyorum; Pensilvanya’nın yurtlarında kalan yavrularınız varsa çekip alın, dershanelerinde olanlar varsa çekip alın. Hafta sonlarında takviye kursları vereceğiz, cumartesi-pazar ücretsiz olarak takviye kurslarını vereceğiz. Çocuklarımızı zehirlemesinler, alın. Bunlar ailelerini böldüler, aileleri. Çocukları anne-babaya itaat edemez, etmez hale getirdiler. Ablalar varmış, gece beddua seansları yapıyorlar. Yanımıza geliyor kızcağızlar diyorlar ki ‘Başbakanım size beddua ettiriyorlar’, ne yaptık da beddua ettiriyorlar. Dershanelerden dolayı beddua ettiriyorlar. Rant meselesi. Bunları en çok ne rahatsız ediyor biliyor musunuz? İmam hatiplerin orta kısımlarını açtık ya, artık liselerde Kuran’ı Kerim seçmeli olarak okutuluyor ya, Peygamberimizin hayatı okutuluyor ya o rahatsız ediyor. Çünkü devran değişiyor, başörtüsüne ‘furuattır’ diyen bu değil mi? Sen nasıl hocasın? 28 Şubat‘tan önce başörtüsüyle ilgili çok farklı birşey söylüyorsun, ama kalkıyorsun arkasından 28 Şubat‘ta aksini söylüyorsun. Artık başörtülü kızlarımız okullarına gidiyor mu, imam-hatiplerin orta kısmı açık mı, katsayı kalktı mı, üniversiteye, devlet dairesine başörtülü gidiyor mu? Normalleşme bu, Türkiye‘nin normalleşmesi bu. Bunu biz sağladık. Kılıçdaroğluutanmadan, sıkılmadan ‘başörtüsü sorununu ben çözdüm’ diyor. BunlaraOrdu oy verecek mi?”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>