FINDIK ÜRETİCİSİNDE DON KORKUSU

Ordu’da yüksek kesimlerde aniden bastıran kar, Fındık üreticisini korkuyutor. Üretici, gece yaşanabilecek don nedeni ile fındığın zarar görmesinden korkuyor.

Ziraat Odası başkanı Hikmet Poyraz Üreticileri uyararak, -1 derece hava sıcaklığının düşmesi gibi bir durumda lastik yakılmasını istedi.

Fındık üreticileri tedirgin olduklarını söyleyerek, “Büyüklerimizin bir sözü ile başlıyayım. ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ Uzun süreden beri Bahar havası vardı bölgemizde dün akşamdan beri ani bastıran kar yağışı nedeniyle fındık bahçelerimizin bayağı yaprakları açmıştı şuanda gördüğünüz gibi bayağı yaprak açmış fakat sulu boran şeklinde yağdığı için don olayı yüzde 80′lerde yüzde 90′larda diyrebilirim. İnşaallah umduğumuz gibi değildir. Görüyorsunuz bayağı yaprak açmış. Don tehlikesi ile fındığımız şuan karşı karşıya. Bayağı sulu yağmış. Şuan yapılacak birşey yok. Üzrine kar yağdığı için tedbir olarakta bahçelerimizde araba lastikleri felan yakılıyor. Ama şuanda buna yapılacak birşey yok. İnşaallah don yapmaz. Ama bayağı bir sulu yağmış. İnşaallah don yapmaz.”

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Poyraz açıklaması, “Bu sene çiftçinin çok uyanık olması lazım. Bu geceden itibaren gece takip edecek bu geceden itibaren hava ayazlarsa bahçelerinde büyük bir don olayı bekleniyor. Çünkü dallarda ıslanıyor. Şimdi görüyorsunuz fındığın şurdanda göstereyim 1 santim su halinde. Sıfırın altında 1 derece bile fındığı yakacak. Fındığın dayanma gücü olmaz yani. Bu 1 ay önce olsaydı dal kuruydu sıfırın altında 5 derece olduğunda zarar veriyordu şimdi 1 dereceden itibaren fındığa zarar verecek. Ondan sonra çiftçilerin çok uyanık olması lazım. Lastikti samandı, düz arazilerde ekseri çok kırağı vurur üstten aşağı soğuk hava basıncı bastığı için ancak onları sis ile kesebiliyorsun. Onun için düz arazileri olanlar, ırmak kenarında olanlar çok dikkat etmelerini istiyoruz.

2004 yılı gibide olabilir. Yani Sıfırın altında 1 derecede her gün yüzde 20 kayıp olur. Yani rekolte her gece kayıp olur. Ondan sonra Mayıs’ın 15′ine kadarda Nisan’ın 15′ine kadarda bu devam eder bu tehlike. Bu sene öyle görünüyor. Nisan’ın 15′ine kadar yani eski tabirler Gücük ayının bugün son günü. Şimdi Mart yeni başlıyor. Eski hesabımızla yarından itibaren ayın 1′i. Mart ayı olabilirki 50 santimde kar yağabilir. Bugün Sayacabaşından haber aldım 30 santimi geçmiş. Gürgentepe’de aynı bu şekilde açmış ki yukarılar çok daha büyük zarar görecek demektir.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>