KORE KAHRAMANI VEFAT ETTİ

KORE ilk giden kafilede bulunan Gazi Emekli Piyade Başçavuş Halis Yıldız 87 yaşında hayatını kaybetti. Ordu’nun Çavuşlar köyünde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilen Gazi Yıldız’ın tabutunu savaçta aldığı madalyalar süsledi.

Oğlu ve arkadaşı Yıldız’ın Kore’de yaşadığı anılarını anlattı. Kore Cumhurbaşkanlığından hala teşekkür mektupları aldığı, Kore Devletinin İzmit’e açtığı fabrikada yakınlarına teşekkür amaçlı iş imkanıda sunduğu söylendi.
Oğlu Koray Yıldız gözyaşları ile babasının bir anısını anlattı, “İleri uçta bir tepeyi savunuyorlar. Orada askerlerini gezerken bir askeri diyor ki komutanım, tabi orada hava çok soğuk kış mevsimi, ‘Bu bataniyeyi siz örtün’ diyor. O da diyor ki evladım mevzileri dolaşıyorum sen bunu ört korun diyor. O sırada düşman top atışına başlıyor. Bu sefer babam haritadan düşman hattını bildiriyor, bizimkiler arkadan destekliyor. Düşmana tam isabet yapınca ağlıyor topçular. Ondan sonrada kesiliyor ateş. Arkasını bir dönüyor o çocuk, telsizcisi yani 4 şehit vermiş. Çok ağlardı 4 şehit vermişler o gece. Ençok onu şey yapıyordu.”

Bir akrabası ise Gazi Halis Yıldız’ı şöyle anlattı, “Bu kore gazisi sıradan bir gazi değildir. Harbe girmiş bir gazi. Harbin anısını anlatırken şöyle birşey derdi, Öncü karakol, ileri karakol, en uc karakol da görev aldığı için askerine gece gündüz tüneller yardırmış. Bir gece bastırıldığı vakit tünellerde kendilerini müdafaya çekiliyorlar geride yüzbaşısı var yardıma gelemiyor. Geri taraftakiler onları öldü kabul ediyor bir yerde. Yardım gelemiyor çünkü gelseler kendileri şey yapacaklar. Tüneller sayesinde 4 şehit ile kurtarıyor. 28 de kendisi karşı tarafa zaiyat veriyor. 16 saat çarpışıyor. 16 saat çarpışmada 4 şehit ile kurtarıyor.
Kore Cumhurbaşkanından envai çeşit yazılar geliyor. Şuanda bile Kore Cumhurbaşkanlığından İzmit’e bir Koreliler fabrika yaptılar, yakının varsa ile alalım diye arıyorlardı. Korede büyük hatırası var.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>