Avusturya’da Öğrendi, Memleketinde Ev Pansiyonculuğuna Soyundu

Avusturya’da Öğrendi, Memleketinde Ev Pansiyonculuğuna Soyundu

Avusturya’da Öğrendi, Memleketinde Ev Pansiyonculuğuna Soyundu

Bir süre Avusturya, Almanya ve Fransa’da yaşayan Yokuşdibi Beldesi Turnalık mahallesinden Turan Özkan, yurt dışında kaldığı günlerde kırsal kesimde turizm nasıl yapıldığını öğrendi. Memleketi Ordu’ya kesin dönüş yapan Özkan, çok yakında ilçede ilk olacak pansiyonu açacak olmanın sevincini yaşıyor.
Özkan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, yaban ellerde turizm çeşitliliğine dikkat çekerek, “Burada turizm çeşitlendikçe göç duracak, bu pansiyon başkalarına örnek olacak”dedi.

Çambaşı Yaylası kadar Turnalık mahallesinin de turizmde önemli yeri olduğunu anlatan Özkan, şöyle konuştu:
“Yaylaya her gün ülkenin ve Ordu’nun farklı yerlerinden insanlar geliyor. Fakat bu konukların çoğunluğu, kalacak yerin yeterli sayıda olmaması nedeniyle günü birlik gelip dönüyorlar. Ev pansiyonculuğun günübirlik gelişleri engelleyecek”

-YURT DIŞINDA KIRSAL TURİZMİ ÖĞRENDİ-

Özkan, Avustralya’da kırsal turizmi öğrendiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Yurt dışında kaldığım sürede ev pansiyonculuğunu öğrendim. Orada sistemi ve işleyişi iyice kavradım. Memleketime dönüş yaptığımda bu işi yapacağıma karar verdim. Çok şükür o günkü hayalimi bugün gerçekleştiriyorum.”
Turnalık mahallesinde evinin bir katını pansiyona çevirdiğini ifade eden Özkan, şöyle devam etti:
“Bir ay içersinde pansiyonumun hizmete girmesini hedefliyorum. 5 oda 1 mutfak ve çift banyo ve tuvaletlerin olduğu pansiyonun 24 saat sıcak suyu olacak. Rezervasyon sistemi ile çalışacağım. Müşterinin isteğine göre mutfağı kendiside kullanabilecek. Ayrıca yaz ve bahar döneminde gelen müşterilerim isterlerse kendilerine tarlada çalışma fırsatı vererek, tarlayı hem ekebilecek hem de yetişen ürünü toplayabilecek. Benim gibi sabırsızlıkla buranın açılmasını bekleyen birçok kişi var. Ev pansiyonculuğu bu bölgede gelişirse insanların göçü engellenir. Burası ekonomik yönden daha da canlanır.”

-TURİZM GİRİŞİMCİSİ BEŞ KİŞİ ARANIYOR-

İlçede turizm çeşitlendirilmeye yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Kabadüz Kaymakamı Engin Avcı da, “Ev pansiyoncululuğu için Turnalık mahallesi çok uygun. Bu yönde başlattığımız bir çalışma var. Bu bölgede bu işi yapabilecek 5 kişi arıyoruz. Bunlardan birisi Turan Özkan bey. Diğer kişilerde tespit edildiğinde kısa süreli bir eğitimle ilçede ilk olarak ev pansiyonculuğuna Turnalık’ta başlamış olacağız”dedi.
Avcı, ev pansiyonculuğunun ilçede gelişmesi durumunda işsizliğin önüne büyük oranda geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: kabaduz.net

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>