İŞARET DİLLİ HUTBE

Ordu’da engellilerinde camilerde ibadet edebilmeleri için adımlar atılmaya devam ediliyor. Son olarak Cuma Namazına gelen duyma engelli vatandaşlar, imamın okuduğu hutbeyi anlayabilmeleri için hutbe müezzin İdris Arnak tarafından işaret diliyle de anlatıldı.

Engellinin, engelini aşması için uygulanan projeler her geçen gün artıyor. Daha önce engellilerin camilerde rahatlıkla ibadet edebilmesi için ‘Engelsiz Cami’ uygulamasının başlatıldığı Merkez Ahmet Cemal Mağden Camii’nde Cuma Hutbesi işaret dili ile işitme engellilere anlatıldı.

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, “Ordu’da ilk defa uygulanan bu proje ile işitme engellilerin de hutbeyi anlamaları sağlanmıştır. Bundan sonra da camilerde uygulanmaya devam edecektir.” dedi.

Ahmet Cemal Mağden Cami İmamı Hamza Özdemir, uygulama sayesinde işitme engellilerin de Peygamberimizin Kutlu Doğumunu anlama şansları olduğunu kaydetti. Özdemir, “Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla işaret dili ile de hutbe sunumuna başladık. En azından bu haftayı onlara da aktarabilme, işitme engelli kardeşlerimize Peygamber Efendimizin kutlu doğumunu anlayabilme açısından gerçekleştirdiğimiz bir sunumdu. Sonuç olarak gördük ki hakikaten başarılı oldu.” diye konuştu.

İmamın okuduğu hutbeyi ise Bucak Camii Müezzini İdris Arnak, işaret diliyle anlatarak, işitme engellilerinde hutbeyi anlayabilmesini sağladı. Arnak, elinden geldiğince işitme engellilerinde okunan hutbeyi anlayabilmesini sağlamaya çalıştığını belirterek, onlara birazda olsun yardımcı olabildiyse çok mutlu olacağını dile getirdi.

İşitme engelliler cuma hutbesini anlamanın mutluluğunu yaşadı. Yapılan uygulamadan memnun olduklarını dile getiren engelli vatandaşlar, hutbeyi anladıklarını ifade etti. Cuma namazı sonrası yetiştirme yurdunda kalan çocuklar cemaate gül dağıttı.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>