KAPANAN BELDELERE CHP ÇIKARTMASI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapanacak beldelere ziyaretleri devam ediyor. Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve İl Başkanı Osman Güngör, Ordu’nun Kabataş İlçesine bağlı Alankent’te belde sakinlerine seslenerek büyükşehir yarışında kendilerine destek istedi.

Ordu’nun büyükşehir olarak ilan edilmesinin ardından Ordu’da kapatılan 53 belde belediyesine Cumhuriyet Halk Partisi’nin ziyaretleri devam ediyor.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl Başkanı Osman Güngör, Alankent’te belde sakinlerine seslenerek büyükşehir yarışında kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.

Alankent’te önce Belediye Başkanı Kemal Özer’i ziyaret eden Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve CHP Ordu İl Başkanı Güngör, Özer’le bir süre sohbet etti.

CHP İl Başkanı Osman Güngör, sohbet sırasında Alankent Belediye Başkanına büyükşehir çalışmalarıyla beldeye gelen göçün geri gitmeyeceğini sordu. Başkan Özer’se büyük bir göç beklemediklerini belirtti.

Alankent Belediye Başkanı Özer, ilçeye özellikle yaz aylarında 20 bin civarında bir nüfusun geldiğini belirterek bu nüfusun belde de 4-5 ay ikamet ettiğini belirterek, “bilhassa yaz mevsimlerinde 15 bin civarında 20 bine yakın vatandaşımız burada kalıyor. Burası yazın 4-5 ay daha hareketli bir yer.”

Daha sonra Alankent meydanında belde sakinlerine seslenen CHP İl Başkanı Osman Güngör, diğer 52 beldede olduğu gibi Alankente’de büyükşehir çalışmaları sırasında verilen sözün tutulmadığını ifade ederek, “bugün yaşadığımız tarih diliminde yine Ordu’nun en büyük beldesi olan Alankent, daha önce bizlere ilçe olma sözü verilerek ‘sizler ilçe olacaksınız’ deyip bu güzel coğrafyaya gurbetteki bir sürü hemşerilerimizi tekrar geri döndürmek için mücadele vermemize karşın biz ilçe olma konusunda maalesef yine memnun olmayan bir durumla karşılaştık.”

Osman Güngör, konuşmasında Türkiye’de kapatılan bütün belde belediyeleri geri açma sözü verirken büyükşehir belediye başkanlığı yarışında da Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun’a destek isteyerek, “seçimlerde kapatılmış olan bütün belediyelerin tekrar belediye hakkını verme konusunda taahhütte bulunuyoruz. Bu taahhüdü ben burada genel başkanım adına Ordu İl Başkanı olarak yapıyorum. Ve 50 haftamız var. Allah izin verirse yine buraya geleceğiz. Sizlerden ricam büyükşehirde Seyit Torun’u desteklemeniz.”

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ise konuşmasına büyükşehir yasasındaki çekincelerini anlatarak başladı. Büyükşehirle birlikte köylere hizmet götürmekte zorlanılacağını kaydeden Torun, “6360 sayılı yasa bu haliyle geçerse köylerimize beldelerimize (gerçi şimdi beldeler kalktı ya) hizmet vermekte zorlanırız. Bu bölgenin hassasiyetini düşünelim. Bu bölgenin ihtiyaçlarını tespit ederek bu yasayı değerlendirelim dedik. Ama maalesef her zamanki gibi ‘yaptım oldu’ diyerek bir şekilde bir gecede karar aldılar ve bizlerinde gayretleriyle sizlerinde gayretleriyle bir şekilde nüfus tamamlandı ve büyükşehir olundu.”

Konuşmasında bölgede yürütülen HES çalışmalarını da eleştiren Başkan Torun, ülkenin enerji açığına rağmen bu işin bu şekilde yapılmaması gerektiğini ifade etti. Alankentlilerden istediği destekle Ordu’nun makus talihini hep birlikte yeneceklerini söyleyen Torun,“bir cümle çıkardılar ‘su akar Türk bakar’ diye. Doğru enerji açığımız vardı. Barajlara ihtiyacımız vardı. Enerji temin etmek için çeşitli yollara ihtiyacımız vardı. Ama bu talan şeklinde olmamalıydı. Bu bölgeyi mağdur edecek, yarın torunlarımız içeçeceği suyu bile bugünden kaybetmek şeklinde olmamalıydı. Biz bugüne kadar neyi söz vermişsek, hangi yola baş koymuşsak hep bunu da başarmışızdır. İnşallah sizlerin sayesinde bu yolu hep beraber yürüyeceğiz ve Ordu’nun makus talihini de hep beraber yeneceğiz. O gelişen yaşanılır Ordu’yu, güzel Ordu’yu ve kentleşmiş, sorunları çözülmüş Ordu’yu hep birlikte Ortaya koyacağız.” (www.orducu.com)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>