TORUN CEMEVİ ZİYARETİNDE

Ordu Belediye Başkanı ve CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Seyit Torun, Ünye İlçesi’ne bağlı Sahil Köyü Kocaman ve Tepe mahallelerinde bulunan Alevi Bektaşi Er Güvenç Abdal Kültür ve Cem Evleri’ne bir ziyaret gerçekleştirerek Ünyeli vatandaşlara bir araya geldi. Birlik-beraberlik algısının damga vurduğu buluşmada konuşan Başkan Torun, Hacı Bektaş Veli öğretilerinden örnekler vererek, “Gelin canlar bir olalım, diri olalım, iri olalım” dedi.

Ordu’nun Ünye İlçesi’ne bağlı Sahil Köyü’nde başkan Torun rüzgârı esti. Sahil Köyü Kocaman ve Tepe mahallerinde bulunan Alevi Bektaşi Er Güvenç Abdal Kültür ve Cem Evlerinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Torun, burada birlik beraberlik mesajı vererek Hacı Bektaş Veli’nin öğretilerinin insanlığın içinde bulunduğu sorunların çözüm anahtarı olduğunu vurguladı.

Hacı Bektaş Veli’nin öğretilerini İslamiyet’in zenginliği olarak yorumlayan Başkan Torun, “Ülkemizin birlik ve beraberliğinde Hacı Bektaş Veli gibi birçok değerli insanların öğretileri vardır. Bizi biz yapan bu toprakların kültürünü, inançlarını bu günlere kadar getiren kaybolmadan yaşamasını sağlayan cem evleridir. Bizim dinimizde örf ve adetlerimizde herkesin inançlarını özgür bir şekilde yaşayabileceğini gösterir onlarca örneklerle doludur. Bir olalım, diri olalım, iri olalım anlayışı yalnızca belirli amaçlar doğrultusunda bir arada olmamızı öğütlemiyor. Bu güzel lafın altında dikkatli bakıldığında barışı, sevgiyi, dostluğu, dayanışmayı, kardeşliği ve insanların bir birlerine yardımlaşma öğüdünü bulmamız gerekir. Hacı Bektaş Veli, ‘eline beline diline sahip ol’ demiş. Bu aslında İslamiyet’i anlatan bir özettir. Bu bizim zenginliğimiz. Ülkemiz için çok önemli bu. Endişe duymayın, kardeşçe yaşamak için çok mücadele verdik. Bu mücadelemizde devam edecek” diye konuştu.

“Ne doğu ne batı ülkelerine benzeriz”

Konuşması tarihten örnekler vererek sürdüren Başkan Torun, şunları söyledi:“ Geçmişte Mustafa Kemal önderliğinde ulusal Kurtuluş Savaşı vererek bu toprakları atalarımızın kanlarıyla aldık. Bize altın tepside bu vatan toprakları verilmedi. Her birimiz çok farklı cephelerde çok şehit verdik. Biz ne doğu ne batı ülkelerine bezeriz. Bizim yapımız farklı. Bunca yıldır barış içinde yaşayan bu milleti bölmeye çalışıyorlar. Senden benden diye ayırmaya çalışıyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Birliğimizi ve beraberliğimizi bozmayacağız.”

“CHP’li başkanı destekleyen vatandaşı korkuttular”

Öte yandan CHP’liliğin toplumda bıraktığı algıya da değinen Başkan Torun, “Bu gün dağdaki çoban bile telefonum dinleniyor mu diye endişe ediyor. Bir iş yerine giriyorum veya bir sanayicimizin iş yerine gidiyorum orada fotoğraf çektiriyoruz kaygılanıyor vatandaş. Benimle fotoğraf çektirirken bile endişe duyuyor. Acaba yarın başıma bir iş gelir mi, acaba CHP’li bir belediye başkan adayını destekledim diye, toplumumuzun her kesimi kredim kesilir mi, başıma bir iş gelir mi diye endişe ediyor. Benim gariban vatandaşım acaba valilik yardımı kesilir mi diye endişe içerisinde. Memur bir yere sürerler mi diye endişe içinde, işçi acaba işime son verir mi diye endişe içinde. Çünkü vatandaşı korkutuyorlar. Demokrasilerde böyle bir şey asla kabul olamayacağı gibi hiç kimsenin düşüncesine ve fikrine müdahale etmek akıllara bile gelmemelidir ” şeklinde konuştu.

Herkes kucaklaştı

Birlik-beraberlik algısının ön plana çıktığı Cem evleri ziyaretine CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, CHP Ünye Belediye Başkan Adayı İsa Maral ve çok sayıda partili de katıldı. Cem Evleri dernek başkanları Sezai Kantar, Hüseyin Güle ve Alevi dedeleri Nazım Şen, Emrah Çolak Başkan Torun’un bu ziyaretinden memnun kaldıklarını belirtirken kendisine Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında başarılar diledi. Başkan Torun bu ziyaretinin ardından ilçeden ayrıldı.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>