SGK SAHTEKARLARDAN PARASINI İSTEDİ

ORDU Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü sahte işyerleri, sigortalı, emekli ve anlaşmalı boşananlardan Sağlık yardımlarını ve ödenen maaşları geri istedi. 1 Milyon liranın üstünde fatura çıkartan SGK, ‘Paramızı getirin’ dedi.

Ordu SGK İl Müdürü Vedat Ilgınöz, son 3 yıldır çalıştırdığı işçilerin SGK parasını ödemeyen işyerleri ile ilgili çalışma başlattı. Yaptığı araştırmada 45 işyerinin sahte olduğu, 196 kişinin ise sigortasının sahte, 10 emeklinin de sahte sigorta ile emekli edildiğini tesbit etti. Ayrıca 310 kadının anlaşmalı boşanarak maaş aldığı görüldü.

FABRİKA DENİLDİ, ÇAY OCAĞI ÇIKTI

Ilgınöz, son 3 yıllık SGK kaydı taramalarında 45 işyerinin sahte olduğunu tesbit ettiklerini söyleyerek, “Tekstil fabrikası denilen bir işyerinde çay ocağı olduğunu gördük. Bu işyerlerinin tamamı tabeladan ibaret. Toplam 196 kişinin sigortasını ve 10 kişinin ise emekliliğini iptal ettik. Devletten Sosyal yardımlar karşılığı ödenen ücretleri yasal faizi ile geri isteyerek sahtecilik ve dolandırıcılıktan işlem yapılmasını talep ettik. Emeklilerin ise aldığı maaşları geri istedik.”dedi.

310 ANLAŞMALI BOŞANAN KADINDAN MAAŞLARI GERİ İSTEDİK

310 kadının anne yada babasının maaşını aldığının tesbitinin yapıldığını anlatan Ilgınöz, “Muvazaalı boşananları tesbit ederek maaşlarının kesilmesini sağladık. Ödenen maaşları ise yasal faizi ile geri ödenmesini istedik. Bu kişiler hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Devleti dolandırmak, zarara uğratmak ve haksız kazanç elde etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.”dedi.

Anne veya Babasının maaşını alan bir kadın’ın 500 ile 750 lira arasında maaş aldığı öğrenildi.

SGK’nın ilk belirlemelerine göre ise Devlet toplamda 1 Milyon liranın üzerinde dolandırıldı.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>