FINDIKTA MANİPÜLASYON YAPANLARI AFFETMEYECEĞİZ


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, lisanslı depoculuk faaliyetlerini engellemeye çalışanların olduğunu ifade ederek, konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu, böyle bir şeyi tespit ettikleri halde acımalarının olmayacağını söyledi.

Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsacılık Kanunu ile üreticinin fiyat kaybına uğramadan, en uygun zamanda ürününü satmasının sağlayacağını ve üreticinin depo kaygısına kapılmayacağını ifade etti.

Tır sorununa da değinen Bakan Yazıcı, Türkiye’nin yaşadığı haksızlığın Bulgaristan tarafından görüldüğünü dile getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Tekirdağ Ticaret Borsası toplantı salonunda, Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetimi ile bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tekirdağ Valisi Ali Yerli Kaya, Ak Parti Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur, Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetimim Kurulu Üyeleri katıldı.

Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsacılık Kanunu ile tarımsal faaliyette bulunanların ürettiği ürünün fiyat kaybına uğramadan, en uygun zamanda satmasının sağlayacağını ve dile getiren Bakan Yazıcı, “Ürettiğinizin fiyatı uygun değilse bekleyeceksiniz, beklemek için ayrı bir depo tutmanız gerekmeyecek. Fiyat uygunuz olduğunda satış teminatı verebileceksiniz. Ürünler depoya alınırken, lisans ismi üzerinde ürünü kalitelere ayırarak istifleyecekler. Üretici bir depo kaygısına kapılmayacak. Olacak fiyat dalgalarından olumsuz etkilenmeden korunmuş olacak, en uyguna satabilecek. Depoya koyduğu ürünü temsil eden senet elinde olacak. Sanayici depoya konulmuş ham maddeyi ihtiyaç duyduğu zaman uygun fiyat araştırması yaparak zamanlama açısından depo kaygısına kapılmayacak. İhtiyacı olduğu zaman lisanlı depodan alacak. Üretici korunuyor, tüketici korunuyor, tüccar korunuyor, sanayici korunuyor bu kesimlerin korunması demek Türkiye ekonomisinin korunması demek” dedi.

“DEPOLARIN FAALİYETLERİNİ ENGELLEMESİNE DÖNÜK ÇALIŞMALAR VAR. BÖYLE BİR ŞEY TESPİT ETTİĞİMİZ ZAMAN ACIMAMIZ OLMAZ”

Depoların faaliyetlerini engellemesine dönük çalışmaların olduğunu söyleyen Yazıcı, “Ordu’da fındık ile ilgili manipülasyon var. Depoların faaliyetlerini engellemesine dönük çalışmalar var. Bu konu alakalı çalışıyoruz. Böyle bir şey tespit ettiğimiz zaman acımamız olmaz. Hak ettiği neyse, adalet ölçüleri içerisinde gereğini yaparız” şeklinde konuştu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>