ÜRETİCİ, TÜCCAR FİYATA İSYAN ETTİ

ORDU’da 7 Lira olan fındık fiyatları 5 lira 85 kuruşa geriledi. Bu duruma fındık üreticisi, Ziraat Odası ve Ticaret Borsasından tepki geldi. Ziraat Odası, fındık fiyatının ani düşüşünün nedenini depolarda kalan fındığı ucuz fiyata almak olarak yorumlarken, Ticaret Borsası ise manupilasyon yapıldığını belirtti.

Ordu’da 100 kadar fındık tüccarı ve fabrikatörü, Rekabet kuruluna dilekçe yazarak manipülasyon yapanların acığa çıkartılmasını isteyerek, bölge milletvekilleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini söyledi.

Ticaret Borsasına kayıtlı 100 kadar tüccar yazdığı dilekçede, “Fındık sektöründe son zamanlarda yapılmakta olan dramatik fiyat düşüşünde rekabeti bozucu ve haksız rekabet yapıldığına dair emareler bulunduğu gerekçesi ile gereğinin yapılmasını, rekabeti bozan firmalar hakkında yasal incelemelerin başlatılmasını arz ederim.”

Fındık üreticisi Abdullah Odabaş(68), “Fındığın 4,5-5 lira arasında bir maliyeti var. 7 lira olması gerekiyor ki biz para kazanalım. 1-2 lira para kazanıp kendimize bakalım. Bu fiyatlar ile bizim fındıkta zararımız var. Bu fındığın aşağı gelmesini anlamıyoruz. Şuanda gelip daldaki karanfili sayıp, gelecek yıla fındık var denilerek fiyatı aşağı düşürüyorlar. Biz fındığımızın değerini biçemiyoruz.”

Fındık üreticisi Emin Özdemir(56), “Tatmin eden bir fiyat değil. 7 lira olması lazım ki en azından emeğimizin karşılığını alalım. Benim fındığım şuanda emanette var hala satmadım. Fındık daha çok yükselir diye düşündüm ama hep düştü.”

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, “Fındık hasat mevsimi başladığında 6-6,20′den başladı. Daha sonra 7 liraya kadar çıktı. Dolarda yükselme var. Dolar bazlı kredi çeken bazı ihracatcılarda bu kredilerden zarar edecekleri için bunu fındık fiyatlarına yansıtıyorlar. Bundan dolayıda fındık fiyatları düşüyor. Arzu ediyoruz ki fındık fiyatları yükselecektir. Herşey normale dönecektir.”

Ticaret Borsa Başkanı Ali Fevzi yaptığı açıklamada, “Son günlerde fındıkta yaşanan düşüş nedeni ile 100 kadar fındık tüccarı ve ihracatcı arkadaşımızla biraraya geldik. Fındığın sorunlarını masaya yatırdık.Fındık 2 ay önce 7 lira idi, dolarda 1,95 lira idi. Dolar 2 lira 35 kuruş oldu, fındık maalesef 8 lira olması gerekirken 5 liraya doğru düşürülüyor. Bunun üzerine bizde karar aldık. 20 kişilik bir komisyon oluşturarak Bölge Milletvekillerimiz ile birlikte Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a durumu anlatacağız. İhtiyaç fazlası fındığı pazara indirip satmayacağız. Rekabet kuruluna fındığın fiyatında kartel oluşturan firmaları şikayet etme kararı aldık. Fındık fiyatı şuanda dolar bazına göre 8 lira olması gerekiyor.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>